Grécka ekonomika sa prvýkrát od roku 2012 prepadla do recesie. Podľa údajov, ktoré zverejnil v utorok štatistický úrad Európskej únie Eurostat, hrubý domáci produkt krajiny (HDP) počas januára až marca medzikvartálne klesol o 0,1 percent po znížení o 1,2 percent v poslednom štvrťroku vlaňajška. Ekonómovia zvyčajne recesiu definujú ako medzikvartálny pokles hospodárstva v dvoch za sebou nasledujúcich štvrťrokoch. Správa prichádza v čase, kedy odbory v Grécku ohlasujú dvojdňový štrajk proti ďalším škrtom dôchodkov a zvyšovaniu daní, ktoré od vysoko zadlženej krajiny požadujú medzinárodní veritelia. O uvoľnení ďalšej splátky z medzinárodného úverového programu budú rokovať 22. mája ministri financií členských štátov eurozóny, infomuje portál bbc.com.

Nezaradení poslanci NR SR Jozef Mihál a Miroslav Beblavý navrhujú odpolitizovať zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku. Nimi navrhovaný model predstavili na utorkovej konferencii s názvom Môže mať Slovensko „západné” platy a kto ich má vybojovať. Ako uvádzajú v tlačovej správe, je nutné opustiť každoročné nepredvídateľné a skokové zvyšovanie najnižších zárobkov a zastaviť politické handlovanie so zamestnávateľmi a odborármi. Navrhujú prechod na automatický spôsob výpočtu minimálnej mzdy, ktorý by priniesol predvídateľné podnikateľské prostredie.

Kauza okolo prestavby Hlavnej stanice v Bratislave má ďalšie dejstvo. Krajský súd aktuálne vydal neodkladné rozhodnutie, podľa ktorého zmluva medzi hlavným mestom a spoločnosťou Transprojekt nezanikla koncom minulého roka, ale stále trvá.

Generálna prokuratúra (GP) SR po preskúmaní spisu potvrdila správnosť rozhodnutia prokurátora, ktorý zastavil stíhanie futbalového reprezentanta Vladimíra Weissa ml. Ako sa uvádza v stanovisku GP, z výpovedí svedkov, záznamov, vyšetrovacieho pokusu bolo jednoznačne preukázané, že auto futbalistu šoféroval Dávid B. Na mieste vodiča v čase zastavenia auta sedeli podľa prokuratúry obaja muži. Za vodiča auta sa pritom podľa zákona považuje osoba, ktorá ovláda volant, plynový pedál, spojku a riadiacu páku. Vzhľadom na tieto skutočnosti bol ako vodič určený práve Dávid B. Ten sa nakoniec aj priznal, že šoféroval.

Škodlivý kód, ktorý napadol počítače Fakultnej nemocnice Nitra, sa podarilo identifikovať. Išlo o vírus WannaCry, ktorý použili hackeri počas rozsiahleho útoku na počítače vo viacerých krajinách sveta. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. Fakultná nemocnica Nitra sa stala jednou z obetí masívneho útoku v piatok popoludní. Do utorka sa podarilo technikom sprevádzkovať približne 95 percent všetkých počítačov. „Počas dnešného dňa je potrebné opraviť ešte približne 20 počítačov a približne 70 skontrolovať,“ uviedla T. Timková.

Úplná liberalizácia siete staníc technickej kontroly (STK) je podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) veľké riziko, pričom už súčasný systém má viaceré nedostatky. „Úplná liberalizácia trhu logicky predstavuje zvýšenie ohrozenia bezpečnosti cestnej premávky,“ tvrdí predseda správnej rady inštitútu Ondrej Matej. Neúmerné budovanie nových kontrolných staníc podľa neho môže zapríčiniť, že po cestách začnú jazdiť technicky nespôsobilé vozidlá. Očakáva, že po úplnom otvorení trhu sa automaticky nezvýši kvalita služieb a rozpúta sa cenová vojna na úkor skutočnej kontroly.

Grécko sa prvýkrát od roku 2012 prepadlo do recesie

Zdroj: SITA / AP

Slovenskí potravinári žiadajú, aby minister životného prostredia László Sólymos stiahol novelu zákona o odpadoch, ktorá má 25. mája ísť do medzirezortného pripomienkového konania. Zároveň požadujú, aby rezort dôkladne vyhodnotil vplyv zákona a jeho novely na podnikateľské prostredie v oblasti potravinárstva na Slovensku. Potravinári totiž s argumentom ministerstva, že novela o odpadoch zlepší podnikateľské prostredie, ostro nesúhlasia, lebo podľa nich sa náklady za odpady z obalov potravinárom zvýšia päť až desať násobne. Informovali o tom na utorkovom brífingu členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Zamestnanosť na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka stúpla. Ako informoval Štatistický úrad SR, zamestnanosť na Slovensku v uvedenom období dosiahla vyše 2,34 mil. osôb. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2016 tak stúpla o 2,1 percent. Po očistení o sezónne vplyvy sa celková zamestnanosť zvýšila oproti prvému štvrťroku vlaňajška o 2 percent a oproti štvrtému štvrťroku minulého roka o 0,3 percent.

Opozícia vyzýva vládu, aby sa začala zaoberať postavením slovenských opatrovateliek v Rakúsku. Ako na tlačovej besede uviedla poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová, štát sa neriešením situácie k týmto ženám správa macošsky. „Sú často obeťami neserióznych agentúr prevažne z východu Slovenska,“ povedala. Tieto agentúry podľa liberálnej poslankyne strhávajú ženám nemalé peniaze za žiadnu protislužbu, len sprostredkujú opatrovateľku agentúre z Rakúska, či nútia ich zaplatiť poplatky naraz a vopred. „Až polovica agentúr nevystavuje o poplatku žiadny doklad,“ upozornila L. Nicholsonová. Agentúry obviňuje z toho, že krátia dane.

Slovenská parkovacia asociácia (SPA) víta diskusiu o parkovaní pred nemocnicami, no koncept, ktorý predstavil minister zdravotníctva v pondelok, nevníma ako riešenie existujúcej situácie. Ako SPA uviedla v stanovisku, v budúcnosti by chcela ponúknuť skúsenosti svojich členov pri rozhodovaní takéhoto charakteru, je pripravená poskytnúť i platformu na možnú diskusiu.

Novela ústavy, ktorá sa týka ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy z dielne SNS, získala v utorok v parlamente vysokú podporu poslancov, za novelu hlasovalo 113 zákonodarcov. Ústavnou zmenou sa ochráni poľnohospodárska pôda najmä pred jej špekulatívnym výkupom. Podľa národniarov sa pod špekulatívnym nákupom rozumie nákup poľnohospodárskej pôdy s cieľom nevyužívať ho na poľnohospodárske účely, čo môže ohroziť postavenie domácich farmárov. Prijatím tejto ústavnej zmeny bude možné zákonom ustanoviť, že pôda bude môcť byť iba vo vlastníctve určitých zákonom stanovených osôb.

Grécko sa prvýkrát od roku 2012 prepadlo do recesie

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.