Výsledok rokovaní dopadol šalamúnsky: z tlačovky ministrov financií totiž vyplýva, že dnes sa nič nedohodne. Grécka vláda totiž poslala návrhy ústupkov na poslednú chvíľu a tak si veritelia nestihli prečítať grécke nápady a riešenia patovej situácie. Ani v pondelok tak Grécko nezbankrotuje a sága bude pokračovať tento týždeň a pod značným časovým tlakom.  

Potrebujeme viac času na vyhodnotenie

15:10 - Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem na tlačovej konferencii povedal, že návrhy Grécka veritelia uvítali, ale potrebujú na ich vyhodnotenie viac času.  „Všeobecný názor je, že (návrhy) sú široko rozsiahle, ale potrebujeme zistiť, či dostatočne, “ povedal J. Dijsselbloem. Dodal, že tieto návrhy sú základom pre reštart rokovaní.

Veritelia však musia najprv zistiť, či sú návrhy Gréckom splniteľné. Vyzval preto grécku vládu, aby začala spolu s veriteľskými inštitúciami (MMF, EÚ a ECB) ihneď diskutovať nad návrhmi tak, aby  sme dosiahli dohodu pokiaľ možno koncom tohto týždňa. “ 

Grécky minister financií Yanis Varoufakis z rokovaní Euroskupiny odišiel bez slova a neunúval sa odpovedať ani na jednu otázku novinárov.

Minulý týždeň pritom nabudený po tlačovej konferencii veriteľov usporiadal vlastnú tlačovku, kde novinárom neúnavne takmer hodinu odpovedal na otázky. Tu je zhrnutie rokovaní z minulého týždňa

O Grékoch sa bude rokovať tento týždeň znovu

14:52 - Viceprezident Európskej komisie Valdis Dombrovskis oznámil, že Euroskupina bude tento týždeň rokovať znovu. Rokovania v pondelok s najväčšou pravdepodobnosťou skončili bez výsledku.  Euroskupina sa znovu zíde tento týždeň. Potrebujeme dohodu v najbližších dňoch .

Bez ohľadu na výsledok rokovaní Euroskupiny (ministrov financií eurozóny), by sa mali večer uskutočniť rokovania lídrov EÚ (premiérov).

O niekoľko minút sa k téme rokovaní má uskutočniť tlačová konferencia. 

Gréci tradične vysmiati, zvyšok veriteľov v pondelňajšej depke

14:35 - Rozdiel v náladách politikov. Kým grécky premiér Alexis Tsipras s ministrom financií Yanisom Varoufakisom rozdávali úsmevy a otázkam médií sa vyhýbali, šéfke MMF Christine Lagardeovej a španielskemu ministrovi financií Luisovi de Guindosovi nebolo do smiechu. 

Grecko prežilo svoj deň D, nebol však posledný

Šéfka MMF Christina Lagarde a španielsky minister financií Luis de Guindos Zdroj: SITA/AP

Grecko prežilo svoj deň D, nebol však posledný

Grécky premiér Alexis Tsipras Zdroj: SITA/AP

Grecko prežilo svoj deň D, nebol však posledný

Grécky minister financií Yanis Varoufakis Zdroj: SITA/AP

Slovenské ministerstvo financií si nepraje  'nehodu'

14:25 - „Stretávame sa po druhý raz v priebehu piatich dní. Vyzerá to tak, že časová tieseň je teraz náš najlepší priateľ, a preto by sme mali tento moment využiť. Moja osobná preferencia je mať komplexnú dohodu než prázdne predĺženie alebo 'nehodu', pretože prázdne predĺženie programu Grécka nie je úprimným riešením. Bola by to plastická chirurgia, ktorá by sa eurozóne v konečnom dôsledku mohla vypomstiť. Dúfame v dobré a lepšie riešenia, no pevne s nohami na zemi. Kým nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič,“ reagoval minister financií Peter Kažimír. 

Babiš: Súčasná situácia Grécka nie je v ničom nová

14:13 - Český minister financií Andrej Babiš tvrdí, že Grécko „za posledných dvesto rokov skrachovalo štyrikrát, preto nie je dnešná situácia v ničom nová“.  Podľa neho by Grécko malo konečne zbankrotovať aj piatykrát, aby sa vyčistil priestor.

Za posledních 200 let Řecko zbankrotovalo 4x, takže současná situace není nic nového. Viz tento článek v @BLZonline: http://t.co/iOBPZ2ADVp

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 22, 2015

„Či budú mať Atény 30. júna peniaze, nie je isté. Nebolo by to po prvýkrát, keď Grécko nezaplatilo. Tanec s Gréckom trvá už takmer 200 rokov. Pre finančníkov neprestalo byť nikdy predmetom špekulácií, „krajinou snov", ako tvrdí historička Korinna Schönhärl,“ napísal v na blogu A. Babiš.

Ďalší summit vo štvrtok?

13:55 - Írsky minister financií Michael Noonan nevylúčil, že ďalšie kľúčové stretnutie v otázke Grécka sa uskutoční vo štvrtok. „Mám veľmi nízke očakávania, že dnes padne dohoda. Taký zmätok, aký sa udial v noci so všetkými alternatívnymi verziami gréckych návrhov, je spájaný s minimálnou prípravou (gréckej vlády), čo bude veľmi ťažké pre eurozónu,“ reagoval skepticky M. Noonan.

ECB pri Grécku stojí a zvýšila mu úvery

13:32 - Európska centrálna banka (ECB) v pondelok tretíkrát za posledných šesť dní zvýšila limit pre núdzové financovanie gréckych bánk. Rozsah tohto zvýšenia nie je síce verejne známy, ale malo by ísť podľa informácií agentúry MNI o zvýšenie o 1,3 miliardy eur na 87,2 miliardy eur. 

#ECB approves ELA increase of around €1.3bn to €87.2bn for #Greece, MNI reports.

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) June 22, 2015

Núdzové financovanie je pre grécke banky jedinou náhradou za odliv vkladov, ktorý podľa agentúry Reuters počas minulého týždňa presiahol štyri miliárd eur.

Vkladatelia vyberajú peniaze kvôli hrozbe krachu rokovaní medzi gréckou vládou a medzinárodnými veriteľmi. Ľudia sa obávajú, že krajina bude musieť v dohľadnom čase vyhlásiť platobnú neschopnosť, banky obmedzia nariadením výbery vkladov, zakážu prevody peňazí do zahraničia a nakoniec Grécko opustí eurozónu.

Minister financií Peter Kažimír verí v dohodu

13:20 - Slovenský minister financií Peter Kažimír tvrdí, že v dohodu stále verí. „Tak dúfajme, že k lepšiemu, ale zostaňme na zemi. Kým sa všetci zhodnú, nič nie je dohodnuté,“ reagoval slovenský minister. 

So let's hope for the better, but stay on the ground. until all's agreed nothing is agreed #Greece #eurozone #IMF #ECB

— Peter Kažimír (@KazimirPeter) June 22, 2015

Dohoda v pondelok nie je možná

13:12 - Šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po príchode na rokovania potvrdil, čo sa šepkalo. „Je nemožné urobiť konečné posúdenie... Uvidíme, či máme základ pre záverečné rokovania,“ povedal. 

Dijsselbloem says Greek proposals have only come in v v recently so it will be impossible to have a final assessment.

— Jennifer Rankin (@JenniferMerode) June 22, 2015

Schäuble o žiadnych návrhoch nevie

13:05 - Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble krotí optimizmus. Reportérom povedal, že Euroskupina nedostala žiadne nové návrhy, s ktorými by bolo možné pracovať. Dodal, že oproti návrhom zo štvrtka nedošlo k žiadnemu posunu. 

Schauble: 'we dont have anything new, we have not moved since last Thursday' #Greece #eurogroup

— Famke Krumbmüller (@FKrumbmuller) June 22, 2015

Nové návrhy spresnené médiami

12:55 - „Atény cúvli od svojej neprekročiteľnej hranice,“ uviedol na titulke denník Ta Nea. Grécke noviny Capital na webe napísali, že Atény sú okrem iného ochotné zvýšiť DPH na základné potraviny z 13 na 23 percent, rovnako by mala vzrásť daň v reštauráciách zo 6,5 na 13 percent a DPH sa zvýši aj v hotelierstve. Vláda tiež chce ponechať v platnosti kontroverznú daň z nehnuteľnosti či zvýšiť dôchodkové odvody. 

S vyššími daňami by mali počítať ľudia s príjmami nad 30-tisíc eur ročne a firmy, ktoré vlani vykázali zisk nad 500-tisíc eur. 

Sporné body:

1. Prvou oblasťou je primárny prebytok. Laicky povedané, nebyť nákladov na úroky gigantického dlhu, grécka verejná správa by z vybraných daní dokázala uhradiť výdavky a ešte jej niečo zvýši. Spory oboch strán spočívali v tom, v akej výške budú primárne prebytky (teda to, čo zvýši po uhradení nákladov) v rokoch 2015 a 2016. Zdá sa, že podľa uniknutých dokumentov sa obe strany dohodli, že tento rok to bude jedno percento a budúci rok dve percentá. Ďalšie roky sú zatiaľ nejasné, pretože veritelia požadujú na rok 2017 prebytok na úrovni troch percent a v roku 2018 až 3,5-percentný prebytok.

2. Zásadný spor majú Gréci s veriteľmi pri dani z pridanej hodnoty – Gréci majú DPH rozdelenú podľa jednotlivých produktov. Najnižšia sadzba vo výške 6,5 percenta sa vzťahuje na lieky, knihy a divadlá. Okrem toho existuje DPH vo výške 13 percent, ktorú Gréci uplatňujú na ceny časopisov a základných potravín, energií, vody a cestovného ruchu. Najvyššia sadzba 23 percent sa uplatňuje na ostatné produkty a služby. Problém je, že veritelia chcú tieto sadzby zvýšiť tak, aby Gréci dostali do štátneho rozpočtu o jedno percento HDP naviac. To by však znamenalo, že by Gréci museli opäť zvyšovať DPH aj na základné potraviny a DPH napríklad na elekrinu by nebola 16, ale až 23 percent.

Tieto návrhy vládna strana Syriza odmieta. Rovnako odmieta zrušiť výnimky na DPH, ktoré majú ostrovy Lesbos, Chios, Samos, súostrovie Dodekanes a Kyklady a niektoré malé ostrovy v Egejskom mori. Sadzba dane je tu nižšia o 30 percent, rozvrstvené sú vo výškach 5, 9 a 16 percent.

3. Posledným sporným bodom je dôchodkový systém. Partia veriteľov požaduje škrty v penzijnom systéme tento rok o 0,25 až 0,5 percenta HDP a v budúcom roku o jedno percento HDP. Náklady na dôchodkový systém sú na úrovni 16 percent HDP, čo je najvyššie číslo z celej EÚ. Zároveň Gréci by podľa Trojky (EK, ECB, MMF) mali obmedziť výnimky, ktoré im umožňujú ísť do predčasného dôchodku. Práve tento bod je jediný, na ktorom sa obe strany zhodnú. Úspory z tohto opatrenia, ktoré odradí ľudí odísť od predčasného dôchodku pred dovŕšením 62. roku života, sú vypočítané na úrovni 71 miliónov eur, čo je len 0,04 percenta HDP krajiny.

Dohoda sa dnes nestihne

12:45 - Od rána je trh extrémne optimistický, ale optimizmus chladí predseda Európskej komisie J.-C. Juncker, ktorý povedal, že dnes sa to asi nestihne. Posun je však sľubný a dohoda môže byť v priebehu dní. Grécki predstavitelia povedali, že ak sa v najbližších hodinách rokovania nezastavia, nebude nutné referendum.

„Gréci tak zjavne stále operujú svojou demokratickou kartou. Otázka by zrejme znela, či chcú Gréci platiť svoje dlhy. Odpoveď by zrejme bola, že nie a veritelia by boli obvinení z porušovania demokratických princípov. Škoda, že Gréci zabudli, že o daniach a dlhoch sa nehlasuje, pretože tie nechce platiť nikto, pričom väčšina by ale samozrejme privítala vyššie dôchodky platené z daní,“ komentuje analytik Trim Broker Tomáš Mikulík. 

O konkrétnych návrhoch niečo viac

12:38 - Grécko poslalo veriteľom revidovanú verziu návrhu dnes ráno, po tom ako včera mylne poslalo do Bruselu zlý dokument. „Nie je to nič dramatické, ale omylom poslali nesprávny (dokument),“ povedal jeden z úradníkov. 

Grécka ponuka obsahuje zvýšenie odchodu do dôchodku v 67 rokoch.  Ponúkajú 23-percentnú sadzbu DPH, 13-percentnú sadzbu na energie a základné potraviny a 6-percentnú sadzbu na lieky a knihy. 

Základ pre vyjednávanie

12:30 - Najnovší návrh, ktorým chce Grécko dosiahnuť dohodu o riešení gréckej dlhovej krízy, je „dobrým základom pre pokrok“ pri pondelňajších rokovaniach predstaviteľov eurozóny. Na Twitteri to uviedol Martin Selmayr, šéf kabinetu predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera.

New Greek proposal received by @JunckerEU, @Lagarde, @ecb. Good basis for progress at tomorrow's EuroSummit. In German: "eine Zangengeburt".

— Martin Selmayr (@MartinSelmayr) June 21, 2015

O konkrétnom obsahu nových návrhov nie sú oficiálne známe žiadne podrobnosti, ale grécke médiá ráno informovali, že Atény sú okrem iného pripravené zvýšiť DPH pri potravinách a v oblasti turistiky, radikálne obmedziť predčasné dôchodky a zaviesť osobitnú daň pre bohatých Grékov. Tieto opatrenia vraj majú štátnej kase počas jeden a pol roka priniesť päť miliárd eur.