Vláda počíta v návrhu rozpočtu so zrýchlením tempa expanzie ekonomiky na 2,8 percenta z dvoch percent očakávaných v tomto roku. Motorom zrýchlenia rastu má byť zvýšený prílev investícií a zníženie dane z príjmov právnických a aj fyzických osôb.

Grécko by malo aj v tomto roku zaznamenať primárny prebytok 3,5 percenta HDP. Na budúci rok však podľa monitorovacej delegácie Európskej únie, ktorá navštívila Atény minulý týždeň, hrozí, že vláde bude k splneniu cieľa chýbať 800 miliónov eur.

T. Skylakakis ubezpečil, že vláda identifikuje dodatočné opatrenia, aby túto dieru zaplátala, ešte predtým, než návrh rozpočtu v piatok (11. 10.) predloží Európskej komisii. Vláda očakáva, že investície v roku 2020 stúpnu o 13,4 percenta po náraste o 8,8 percenta v tomto roku.

Súkromná spotreba by sa mala zvýšiť o 1,8 percenta po +0,6 percenta v roku 2019. Rastový cieľ pre budúci rok je opodstatnený, ak zoberieme do úvahy odstránenie byrokratických prekážok pri investovaní a očakávaný vplyv zníženia firemnej a osobnej dane," uviedla bývalá grécka predstaviteľka v Medzinárodnom menovom fonde Miranda Xafa.