Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis oznámil ďalšie opatrenia v hodnote približne 3,5 miliardy eur na pomoc firmám, ktoré poškodili vládne reštrikcie zavedené v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Ako povedal Mitsotakis v piatok na pôde parlamentu, grécka ekonomika si počínala v 1. kvartáli lepšie, než ďalšie členské krajiny eurozóny, dôsledky karanténnych opatrení sa však výrazne prejavia v 2. a 3. kvartáli. „Sme si vedomí toho, že vplyv (karanténnych opatrení vlády) na vývoj ekonomiky bude v 2. a 3. štvrťroku dramatický,“ povedal.

KK1 Berlín - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Mass počas vyhlásenia 3. júna 2020 v Berlíne.  Nemecko od 15. júna zruší varovania pre svojich občanov pred cestami do približne 30 európskych krajín vrátane Slovenska. Podľa agentúry AFP to v stredu potvrdil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. FOTO TASR/AP
German Foreign Minister Heiko Maas addresses the media during a statement at the foreign ministry in Berlin, Germany, Wednesday, June 3, 2020. Germany’s government says it pla
Neprehliadnite

Nemecký parlament schválil doplnkový rozpočet, vláda sa rekordne zadĺži

V auguste 2018 vystúpilo Grécko z tretieho záchranného programu a vláda verila, že v roku 2020 zaznamená ekonomika výrazný rast. Pandémia nového koronavírusu a vládne reštrikcie s cieľom zmierniť jeho šírenie však všetky plány zrušili.

Očakáva sa, že grécka ekonomika klesne v tomto roku o osem až desať percent, v nasledujúcom roku však vláda očakáva zotavenie. Ako Mitsotakis dodal, hlavnou prioritou vlády je zabrániť prudkému rastu nezamestnanosti. Za 1. kvartál dosiahla nezamestnanosť v Grécku 16,2 percenta.