Grécki obchodníci sa pripravujú na pondelkové uvoľnenie epidemických opatrení, ktoré pred niekoľkými dňami oznámila vláda s tým, že chce pozdvihnúť morálku obyvateľov po niekoľkomesačnom lockdowne. Niektorí sa však chystajú protestovať, pretože vláda cez víkend oznámila, že uvoľňovanie sa nebude týkať troch najviac pandémiou postihnutých oblastí, vrátane Solúna. Informujú o tom miestne médiá.

V sobotu večer zverejnila grécka vláda pravidlá pre pondelkové otvorenie maloobchodu, ktoré majú zatiaľ platiť do 12. apríla a z ktorých citoval napríklad denník Kathimerini. Ľudia budú môcť ísť do obchodov raz denne na maximálne tri hodiny. Predtým musia poslať sms na dané číslo, odkiaľ im príde špeciálny kód.

Predtým si ale musia objednať konkrétny tovar cez internet a potom ho ísť len vyzdvihnúť, alebo si dohodnúť vopred schôdzku v obchode. V predajniach bude môcť byť jeden zákazník na 25 metrov štvorcových a maximálne 20 nakupujúcich.

JB 6 Brusel - Český premiér Andrej Babiš prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadných tém summitu EÚ. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Pr
Neprehliadnite

Česká vláda už núdzový stav predlžovať nebude, skončí tak 11. apríla

V rizikových oblastiach budú obchody otvorené len pre výdaj tovaru objednaného cez internet a v tých najrizikovejších budú úplne zatvorené. Supermarkety od pondelka  taktiež môžu predávať všetok sortiment, doteraz mohli ponúkať len základné tovary. Toto uvoľnenie sa ale netýka troch najrizikovejších oblastí krajiny.

Kým v piatok večer  grécka televízia ukazovala zábery, ako sa majitelia maloobchodov v Solúne pripravujú na opätovné otvorenie svojich predajní, o niekoľko hodín neskôr mnohých ovládol hnev. Na mimoriadnej schôdzi epidemiológovia rozhodli, že riziko uvoľňovania je v niektorých oblastiach príliš vysoké.

Kritiku si vláda vyslúžila od opozície a tiež od združenia obchodníkov a podnikateľov, podľa ktorých stráca vládny kabinet dôveryhodnosť, keď narýchlo mení svoje rozhodnutia.

Zatvorené v Grécku zatiaľ zostanú reštaurácie a bary, ktoré môže podávať len jedlo a pitie so sebou. Školy sa otvoria najskôr 12. apríla. Od soboty môžu Gréci opustiť hranice svojej obce na účel športu alebo pobytu na čerstvom vzduchu. Ďalšie otváranie bude závisieť na zhodnotení aktuálnej situácie.

Aj napriek dlhodobo prísnym opatreniam sa epidemiologická situácia v Grécku nezlepšuje a tento týždeň tam zaznamenali najvyšší počet potvrdených nákaz za deň od začiatku pandémie (4 340 prípadov).