„Môžeme diskutovať, môžeme odkladať, môžeme znižovať, ale rušiť sa nič nebude,“ povedal M. Sapin pre televíznu stanicu Canal+. Minister však snahu novej gréckej ľavicovej vlády vyjednávať označil za „legitímnu“.

V rozhovore pre najnovšie vydanie gréckeho nedeľníka To Vima J. Varufakis zdôraznil, že politika tvrdých úspor, vnútená okrem iného aj Aténam výmenou za medzinárodný záchranný program, „je zlá pre celú Európu“.

„Nezabúdajme, že toto všetko nie je len grécka kríza. Máme tu Taliansko, ktorého dlh je neudržateľný, Francúzsko, ktorému deflácia dýcha na krk, aj Nemecko, ktoré vstúpilo do deflácie,“ upozornil grécky minister, ktorého čaká v Paríži aj stretnutie s francúzskym ministrom hospodárstva Emmanuelom Macronom.

Grécka vláda, ktorú po víťazstve v parlamentných voľbách pred týždňom ovládla ľavicová strana Syriza, dala niekoľkokrát najavo, že nemieni pokračovať v doterajšej forme medzinárodného záchranného programu.

Vo štvrtok M. Sapin povedal, že zrušenie gréckych dlhov by bolo vážnou odchýlkou, ale že ich nové prerokovanie je možné. Upozornil však, že podmienkou akéhokoľvek vyjednávania je, či si bude Grécko plniť svoje reformné záväzky a či udrží vyrovnaný rozpočet.

Grécko malo za cieľ dosiahnuť v roku 2014 takzvaný primárny prebytok vo verejných financiách, teda pred odpočtom splátok dlhov, vo výške 1,8 percenta HDP.

Nová vláda však vysiela signály, ktoré vzbudzujú obavy, že jej výdavky rozpočet opäť oslabia. Oznámila plány na zvýšenie minimálnej mzdy, opätovný nábor prepustených štátnych zamestnancov a zastavenie privatizácie veľkých podnikov.

Koaliční partner Syrizy, nacionalistická strana Nezávislí Gréci, zasa navrhol vyhlásiť daňovú amnestiu na nenahlásené príjmy uložené v gréckych bankách v snahe zabrzdiť stále rastúce výbery peňazí a ich presuny do zahraničia.

Šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz v rozhovore, ktorý v nedeľu uverejnil nemecký denník Die Welt, povedal, že na štvrtkovom stretnutí s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom odporúčal novej vládnej garnitúre v Aténach, aby prestala vo svojich prejavoch útočiť na Nemecko a najmä na kancelárku Angelu Merkelovú. Tento zvyk prinesený z ohnivej predvolebnej kampane označil za „krátkozraký“.

Aktualizované 1. februára 2015 o 20.03:

Francúzsko podporuje novú dohodu Grécka s veriteľmi

Francúzsky minister financií M. Sapin podporil vyjednanie novej dohody medzi Gréckom a jeho medzinárodnými veriteľmi. Francúzsko je pripravené novej gréckej vláde pomôcť, uviedol M. Sapin v nedeľu po rokovaní so svojím gréckym kolegom J. Varufakisom v Paríži.

Grécko má podľa M. Sapina právo na obavy zo záťaže štátneho dlhu. Legitímne je aj to, že Gréci hľadajú riešenia, ako ho znížiť. Splácanie súčasného gréckeho dlhu musí byť viazané na schopnosť krajiny obnoviť rast, vyhlásil J. Varufakis.

Francúzsky minister zdôraznil, že Grécku patrí miesto v eurozóne. Uviedol, že akákoľvek nová dohoda by mala vziať do úvahy rozsah štrukturálnych reforiem, ktoré má krajina v plánu. „Grécko potrebuje rast, investície sú kľúčové tak pre Grécko, ako aj pre Európu,“ dodal M. Sapin. Francúzsko je podľa neho priateľom Grécka a pomôže mu nájsť riešenie súčasnej situácie.

Grécky minister J. Varufakis počas tlačovej konferencie oznámil, že má v pláne navštíviť Berlín a rokovať so svojím nemeckým kolegom. Plánuje ísť aj do Frankfurtu na rokovanie s Európskou centrálnou bankou (ECB). Ako povedal, s jej predstaviteľmi už začal plodné diskusie. Vo svojom vyhlásení vylúčil, že Grécko prijme ďalšiu tranžu medzinárodnej pomoci. „Boli sme zvolení, aby sme ukončili túto závislosť,“ dodal J. Varufakis.