Grécka vláda plánuje vybudovať na hraniciach s Tureckom na severovýchode Grécka 80-kilometrový plot, a tak zabezpečiť svoju pozemnú hranicu pred migrantmi. TASR informáciu prevzala od agentúry DPA.

Plot na grécko-tureckých hraniciach, ktorý má v súčasnosti dĺžku 35 kilometrov, bude v tejto súvislosti predĺžený o ďalších 80 kilometrov, avizoval v nedeľu grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis. Tento plot by zabezpečil všetky časti grécko-tureckej pozemnej hranice, cez ktoré sa aktuálne dá prejsť pešo.

Napätie pre náleziská

Ako pripomína DPA, táto správa prichádza v období vyhroteného napätia medzi Aténami a Ankarou, ktoré sa sporia o náleziská zemného plynu, územia a mnohé ďalšie veci. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navyše nedávno uviedol, že už nemieni rokovať s gréckym predsedom vlády Kyriakosom Mitsotakisom.

Atény sa obávajú, že Erdogan môže v blízkej budúcnosti použiť migrantov ako politický nástroj tak, ako to urobil v roku 2020. Ankara vtedy vyhlásila, že je otvorený hraničný priechod pri rieke Marica (grécky: Evros), ktorá oddeľuje Grécko od Turecka. Tieto hranice sa vtedy v reakcii na vyhlásenie Turecka pokúsili prekročiť tisíce osôb, pripomína DPA.

Počet pokusov o nelegálny prechod rastie 

Počet migrantov, ktorí sa pokúsili nelegálne prekročiť grécke hranice, sa v ostatnej dobe výrazne zvýšil, približuje DPA. Grécke bezpečnostné zložky zabránili od začiatku roka 2022 vyše 40-tisíc prekročeniam cez hranice, uviedol v nedeľu minister pre verejný poriadok Takis Theodorikakos.

Ďalšie dôležité správy

EBE 35 New York - Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan reční počas rozpravy na 76. Valnom zhromaždení (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku 21. septembra 2021. FOTO TASR/AP


Turkish President Recep Tayyip Erdogan addresses the 76th Session of the United Nations General Assembly, Tuesday, Sept. 21, 2021 at U.N. headquarters. (Eduardo Munoz/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Erdogan odmieta komunikovať s gréckym premiérom pre jeho postoj voči Turecku