S iniciatívou, aby sa hlasovalo, prišla podľa serveru denníka Kathimerini najprv Komunistická strana Grécka (KKE), ktorá ostro vystupuje proti všetkým dohodám s eurozónou a MMF - bola by dokonca ochotná vzdať sa eura.

V predvolebnej kampani viedla SYRIZA prakticky rovnakú bojovnú rétoriku, avšak na rozdiel od komunistov rovnako úporne voliča ubezpečovala, že nedopustí, aby Grécko eurozónu opustilo. Výsledkom bolo veľké volebné víťazstvo s viac než 36 percentami hlasov, zatiaľ čo komunisti dostali len 5,5 percenta.

KKE, ktorá vždy kritizovala stranu SYRIZA ako nedôveryhodnú, pretože v podstate sľubovala, že zlúči nemožné, sa chce teraz vládnej ľavici pomstiť. Navrhuje zrušiť všetky dohody s medzinárodnými veriteľmi a prinútiť poslancov strany SYRIZA, aby sa „vyfarbili“.

Komunisti navyše prichádzajú s argumentom, že keď o predĺžení pomoci Grécku o štyri mesiace hlasujú parlamenty niekoľkých európskych krajín, vrátane Nemecka, potom je podľa nich logické, aby sa v hlasovaní k tomu istému problému vyjadril aj grécky parlament. Urobiť by tak mal už v piatok tesne pred vypršaním pôvodného termínu 28. februára.

S podporou komunistov prichádzajú aj bývalé vládne strany - konzervatívna Nová demokracia a socialisti z hnutia PASOK, avšak z iných dôvodov. Tí sú totiž pripravení súhlasiť s prijatím dohody, ale chcú prinútiť poslancov za stranu SYRIZA a Nezávislých Grékov, aby pred celým národom priznali, že pokračujú bez väčších odchýlok v politike predchádzajúcich vlád - a teda aj v uznávaní programov medzinárodnej pomoci, proti ktorej tak vehementne brojili v predvolebnej kampani.

Poslanecký klub SYRIZA, ktorý má 149 členov, vývoj okolo vyjednávania s veriteľmi rozoberal s premiérom Alexisom Tsiprasom. Ten svojich spolustraníkov nabádal k disciplíne a tvrdil, že vláda nemala inú možnosť.

Znepokojenie nad totálnym ústupom vlády a odklonom od predvolebného programu, ako výsledok rokovaní s veriteľmi, vyjadrila veľká časť zástupcov strany SYRIZA. Ohroziť jednotu strany sa im ale príliš nechcelo. Podľa serveru týždenníka To Vima sa z ich radov zmierlivo ozývalo, že by vláda mala byť hodnotená podľa svojho ďalšieho vládnutia.

Zaznievajú aj hlasy, že by sa o dohode v parlamente hlasovať nemalo, pretože by to poslancov k nej "zväzovalo". Z klubov ostatných strán však hrozí, že obvinia stranu SYRIZA z pokrytectva a podobný názor podľa To Vima budú mať zrejme aj grécke médiá.