Gréci protestujú proti zníženiu dôchodkov, ktoré si vyžiadal nový program zahraničnej finančnej pomoci tejto zadlženej krajine.

Pri demonštráciách tisícov ľudí v centre Atén vypukli nepokoje medzi policajtmi a protestujúcimi. Najmä mladí demonštranti hádzali zápalné fľaše na mužov zákona, naopak polícia použila slzný plyn a omračujúce granáty.

Troch oddelených demonštrácií v centre gréckej metropoly sa zúčastnilo takmer 25-tisíc osôb, uviedla agentúra AP. Demonštranti dávali najavo svoj odpor k úsporným opatreniam, ktoré sú v krajine zavádzaná.

Prvý generálny štrajk za posledný rok je zároveň prvým vážnym testom pre premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorého ľavicová strana Syriza v januári vyhrala voľby vďaka sľubu ukončeniť úsporné opatrena. Nakoniec však nepopulárne podmienky tretieho záchranného programu prijala pod hrozbou opustenia eurozóny.

Svoj mandát si A. Tsipras pred dvoma mesiacmi nechal potvrdiť v predčasných parlamentných voľbách. Premiér však sľúbil, že sa bude usilovať o zmiernenie dopadov úsporných opatrení.

Syriza paradoxne štrajk podporuje s argumentom, že upevňuje pozíciu vlády pri vyjednávaní s veriteľmi.

Štrajk bude odpoveďou ľudu na „dogmatické lipnutie na nefunkčných a deštruktívnych opatreniach, ktoré vyčerpávajú pracovníkov a ktoré viedla k tomu, že mladí ľudia stratili nádej“, uviedol odborový zväz zamestnancov v súkromnom sektore GSEE.

GSEE a sesterský odborový zväz pracovníkov vo verejnom sektore ADEDY očakávali, že sa na demonštráciách a na protestnom sprievode zúčastnia tisíce ľudí. V Aténach zhodou okolností od stredy rokujú zástupcovia vlády s inšpektormi Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF) v rámci posudzovania doterajšieho priebehu záchranného programu.