Poslanci hlasovali menovite a napríklad bývalý minister financií Janis Varufakis, ktorý prvú sadu reforiem minulý týždeň odmietol, tentoraz zdvihol ruku.

V 300-člennom parlamente pre prijatie reforiem hlasovalo 230 poslancov, 63 ich bolo proti, päť sa zdržalo a dvaja neboli prítomní. Počet rebelov zo strany Syriza, ktorí balík nepodporili, sa znížil na 36 z 39, oproti minulému týždňu. Vládny tábor má v zákonodarnom sneme celkom 162 poslancov: 149 zo SYRIZA a 13 zo strany Nezávislí Gréci.

Grécky premiér Alexis Tsipras pred hlasovaním uviedol, že jeho kabinet bol donútený pristúpiť na tvrdé reformy pod hrozbou odchodu krajiny z eurozóny. V najbližších dňoch sa vraj vláda zameria na politické reformy, boj s korupciou a daňovými únikmi. Debata poslancov o reformnom balíku začala v stredu okolo deviatej večer SELČ a hlasovanie začalo po šiestich hodinách.

„Jeden z komentátorov o mne povedal, že búšim hlavou do steny. Moja hlava možná krváca, ale múr praskol,“ uviedol A. Tsipras. Podľa správ, ktoré sa objavili na Twitteri, premiér znovu priznal, že jeho kabinet urobil chyby, avšak na bitku, ktorú vybojoval, je pyšný.

Šéf gréckej vlády zároveň zopakoval, že v reformy neverí. „Zvolili sme kompromis, ktorý nás núti prijať program, v ktorý neveríme, a my ho prijmeme, pretože iné alternatívy sú tvrdé," uviedol. Odstúpenie z funkcie vylúčil s tým, že jeho vláda musí naďalej bojovať za záujmy gréckych občanov.

Pôvodne sa malo hlasovať aj o reforme dôchodkového systému a o zrušení daňového zvýhodnenia pre gréckych poľnohospodárov. Najmä proti druhej z reforiem sa ale postavilo mnoho poslancov z vidieckych regiónov, z vládnej koalície aj z opozičnej Novej demokracie. Tvárou v tvár masívnemu odporu A. Tsiprasova vláda návrh z programu rokovania stiahla. Hovorca vlády ale už v utorok vyhlásil, že zrušenie daňových výhod pre poľnohospodárov nie je podmienkou začatia rozhovorov s veriteľmi o ďalšej finančnej pomoci.

Atény sa minulý týždeň po celonočnom summite v Bruseli dohodli s eurozónou na začatí rozhovorov o novom záchrannom programe (v poradí už treťom) v objeme až 86 miliárd eur, čo je však podmienené ekonomickými reformami a úspornými opatreniami. Vyjednávanie s veriteľmi o tejto pomoci by malo začať najskôr v piatok a skončiť do 20. augusta, uviedol už skôr grécky vládny hovorca.

Tento týždeň v pondelok do Grécka dorazili prvé európske peniaze v podobe trojmesačného preklenovacieho úveru zo staršieho stabilizačného mechanizmu Európskej únie. Atény pôžičky využili k úhrade splátok Európskej centrálnej banke a Medzinárodnému menovému fondu.