Americká internetová spoločnosť Google dnes vyzvala Všeobecný súd Súdneho dvora Európskej únie, aby zrušil pokutu 1,49 miliardy eur, ktorú firme pred tromi rokmi vymerala Európska komisia (EK) za obmedzovanie konkurentov na trhu s internetovou reklamou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vypočutie ohľadom odvolania

Komisia pokutu oznámila v marci 2019, Google sa proti jej rozhodnutiu následne odvolal. Dnes sa začalo trojdňové súdne vypočutie ohľadom tohto odvolania. Google v súdnych dokumentoch tvrdí, že európski regulátori situáciu na trhu s internetovou reklamou posúdili chybne.

Google, ktorý prevádzkuje najpoužívanejší internetový vyhľadávač na svete, dostal v posledných rokoch od EK za porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže už tri pokuty v celkovom objeme 8,25 miliardy eur.

Zamietnutie odvolania

Vlani Všeobecný súd EÚ zamietol odvolanie Googlu proti pokute 2,42 miliardy eur, ktorú komisia firme vymerala v roku 2017 za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Európski regulátori vtedy došli k záveru, že firma vo výsledkoch internetového vyhľadávania systematicky zvýhodňuje vlastný produkt umožňujúci porovnávanie obchodných ponúk, čím poškodzuje konkurenciu aj spotrebiteľa.

Ďalšie dôležité správy

KK6 - Na kombosnímke logá spoločností, zľava Twitter, Youtube a Facebook.  Britská vláda v stredu 11. februára 2020 predstavila plán, ktorý by vládnemu regulačnému úradu Ofcom dal právomoc pokutovať sociálne médiá za škodlivý obsah na ich platformách, píše o tom agentúra AP. Cieľom iniciatívy je chrániť používateľov pred škodlivým a nelegálnym obsahom. Spoločnosti ako Facebook či Twitter, ktoré ponechávajú takýto obsah na svojich stránkach alebo ho nezmažú dostatočne rýchlo, budú podľa nových pr
Neprehliadnite

Google, Facebook aj ďalší budú musieť v EÚ viac chrániť užívateľov a bojovať s dezinformáciami