Americká spoločnosť Alphabet, ktorá je majiteľom internetového vyhľadávača Google, zvýšila v minulom štvrtom štvrťroku čistý zisk medziročne o viac ako tretinu na 20,6 miliardy dolárov.

Štvrťročné tržby stúpli takmer o tretinu na rekordných 75,3 miliardy dolárov, zatiaľ čo analytici ich podľa prieskumu firmy Refinitiv v priemere odhadovali iba na 72 miliárd dolárov.

Rast zisku o 90 percent

V celom minulom roku čistý zisk spoločnosti Alphabet stúpol o takmer 90 percent na 76 miliárd dolárov. Celoročné tržby podniku vzrástli o viac ako dve pätiny na takmer 258 miliárd dolárov.

Akcie Alphabetu si po zverejnení výsledkov pripisujú viac ako sedem percent.

V najbližšom čase by spoločnosť mohla atakovať trhovú kapitalizáciu na úrovni dvoch biliónov dolárov, ktorú dosiaľ prekonali iba Apple, Microsoft a Saudi Aramco. Aktuálne, pri cene akcie 2983 dolárov za akciu, činí trhová kapitalizácia firmy 1 976 miliárd dolárov.

Hospodárske výsledky teda s prehľadom prekonali výhľad analytikov z hľadiska príjmov i zisku, pričom firma ukázala odolnosť svojho reklamného segmentu.

Silný v reklame

Zaujímavosťou je, že tržby, ktoré Alphabet kasíroval z reklám pochádzajúcich z Youtube, činia 8,6 miliardy dolárov za predošlý kvartál, čo je o miliardu viac ako celkové kvartálne tržby spoločnosti Netflix.

Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločností Alphabet a Google, povedal: „Naša významná investícia do technológií umelej inteligencie naďalej prináša ľuďom a firmám mimoriadne a užitočné skúsenosti v rámci našich najdôležitejších produktov. V štvrtom štvrťroku sme zaznamenali pokračujúci silný rast v našom reklamnom biznise, ktorý pomohol miliónom firiem prosperovať a nájsť nových zákazníkov, štvrťročný rekord v predaji našich telefónov Pixel napriek obmedzeniam dodávok a náš cloudový biznis naďalej silne rástol.“

Väčšinu tržieb spoločnosti Alphabet tvoria príjmy z reklamy, ktoré sa v štvrťroku zvýšili o tretinu na 61,2 miliardy dolárov. Dopyt po službách podniku v poslednej dobe rástol, pretože pandémia covidu-19 viedla k rozšíreniu práce z domu a prinútila ľudí tráviť viac času na internete.

Rozdelenie akcií 20:1

Alphabet vo svojom vyhlásení oznámil, že predstavenstvo schválilo rozdelenie akcií v pomere 20:1 vo forme jednorazovej špeciálnej dividendy akcií. Každý z akcionár spoločnosti, ktorí bude držať akcie Alphabetu na konci obchodovania 1. júla 2022 („dátum zápisu“), dostane 15. júla 2022 dividendu vo výške 19 dodatočných akcií.

Tie budú mať hodnotu jednej dvadsatiny ceny akcie, hodnota investície sa teda nezvýši. Z predošlých skúseností vieme, že napr. v prípade rozdelenia akcií Tesly, tento krok v skutočnosti určitý pozitívny efekt mal.

Trend v blockchaine

Počas prezentácie výsledkov investorom a analytikom generálny riaditeľ podniku, Sundar Pichai tiež oznámil, že Alphabet bude v najbližšom období investovať omnoho viac do technológií blockchain. V súčasnosti firma zvažuje ako môže pridať svoje know-how k vývoju tejto technológie, známu predovšetkým z kryptomenových projektov.

„Zakaždým, keď dôjde k inovácii, považujem to za vzrušujúce,“ povedal Pichai v utorok v odpovedi na otázku týkajúcu sa blockchainu. „Myslím si, že je to niečo, čo chceme podporovať najlepšie ako vieme.“

Mnoho ďalších technologických spoločností, ako napríklad Paypal, Visa, Facebook alebo Twitter začalo podnikať strategické kroky ohľadom digitálnych platieb, Google o tejto téme zatiaľ mlčal.

„Určite sa pozeráme na blockchain,“ dodal Pichai. „Je to taká zaujímavá a výkonná technológia so širokými aplikáciami.“

Citoval nedávne vyhlásenie cloudovej divízie Google, aby získala viac zmlúv so spoločnosťami pracujúcimi na „digitálnych aktívach“. Google tiež založil svoj vlastný tím pracujúci na blockchaine. Pichai však vyzdvihoval blockchain, nie samotné kryptomeny, ktoré spoločnosť neakceptuje pre svoje produkty a služby.

Ďalšie dôležité správy

A,Keyboard,With,A,Button,Google
Neprehliadnite

Európa chce získať záchrannú sieť a obrať gigant Google o časť jeho sily