Americká internetová spoločnosť Google sa odvoláva proti pokute 500 miliónov eur, ktorú firme v júli vymeral francúzsky úrad pre hospodársku súťaž. Sankcia je kvôli sporu, ktorý Google viedol s francúzskymi médiami ohľadom platieb za spravodajský obsah. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

„Nesúhlasíme s viacerými právnymi prvkami a myslíme si, že pokuta neodpovedá nášmu úsiliu dosiahnúť dohodu a vyhovieť novému zákonu,“ uviedol šéf francúzskej divízie spoločnosti Google Sebastien Missoffe. „Naďalej tvrdo pracujeme na vyriešení tejto kauzy a uzavretí dohôd.

To zahŕňa rozšírenie ponúk na 1 200 vydavateľov, vyjasnenie podmienok kontraktov a zdieľanie väčšieho množstva dát s francúzskym úradom pre hospodársku súťaž,“ dodal.

Firma nevyhovela nariadeniam úradu

Úrad pre hospodársku súťaž Googlu vymeral pokutu, pretože dospel k záveru, že firma nevyhovela jeho nariadeniam ohľadom spôsobu, ako viesť s vydavateľmi spravodajstva rozhovory. Úrad dnes upozornil, že podanie odvolania nezbavuje Google povinnosti zaplatiť vymeranú pokutu.

social media applications on smartphone screen
Neprehliadnite

Na lobing v EÚ vynakladajú najviac americké firmy Google, Facebook a Microsoft

Vo svojom rozhodnutí z 13. júla úrad uviedol, že Google musí do dvoch mesiacov prísť s návrhmi, ako mieni kompenzovať spravodajské agentúry a ďalších vydavateľov za používania ich spravodajského obsahu. Dodal, že pokiaľ tak firma neurobí, bude čeliť ďalším pokutám, a to vo výške až 900 000 eur denne.

Sťažnosť od roku 2019

Francúzske mediálne spoločnosti firmu Google dlho oviňovali, že ťaží z dominantného postavenia svojho vyhľadávača a snaží sa vyhnúť dodržiavaniu zákonov na ochranu autorských práv. Sťažnosť úradom pre ochranu hospodárskej súťaže firmy v tejto veci podali v roku 2019.

Záujmy na francúzskom mediálnom trhu má aj český podnikateľ  Daniel Křetínský, ktorý sa v októbri 2018 stal významným akcionárom denníku Le Monde a vlastní publikácie ako Elle, Marianne, Version Fémina a Télé 7 Jours. Vlani v novembri   Křetínský vystúpil proti dohode o autorských právach, ktorú Google ponúkol francúzskym printovým médiám.  

Google
Neprehliadnite

Google pripravuje zmeny v obchode s aplikáciami. Dotknú sa aj slovenských spotrebiteľov