Americké ministerstvo spravodlivosti a osem štátov podali žalobu na Google, dcérsku firmu spoločnosti Alphabet, pre podozrenie zo zneužitia monopolnej pozície v oblasti digitálnej reklamy. Žaloba amerického ministerstva spravodlivosti proti Google pre dominanciu v reklamných technológiách, môže pomôcť konkurentom a webovým stránkam, ale samotným inzerentom ponecháva neistú budúcnosť, píše Reuters.

Sťažnosť ministerstva spravodlivosti vyzýva Google k vzdaniu sa správcu reklám, nástroja, ​​ktorý webovým stránkam umožňuje umiestniť reklamný priestor na predaj a slúži ako trh spájajúci inzerentov s vlastníkmi webov.

Podnikanie spoločnosti Google v oblasti umiestňovania reklám na webové stránky, ktoré nevlastní, poskytuje spoločnosti cenné informácie o účinnosti reklamy.

Ak žaloba ministerstva spravodlivosti uspeje, inzerenti a vydavatelia by mohli mať väčší vplyv s viacerými možnosťami, myslí si Neil Begley z Moody's Investors Service.

Spoločnosť Apple Inc (AAPL.O), ktorá kontinuálne rozbieha svoj reklamný biznis postavený na garantovanom súkromí, môže skončiť ako víťaz, ak sa stanú reklamy Google menej efektívnymi, tvrdí Brian Mandelbaum, generálny riaditeľ spoločnosti Attain v oblasti reklamnej techniky.

Apple by sa mohol stať jednotkou v reklame, vďaka dátam, ktorými disponuje z vlastníctva telefónov, webového prehliadača Safari a distribúcie aplikácií prostredníctvom App Store.

Ak bude Google nútený zapracovať pripomienky uvedené v žalobe, vyťažiť z toho môžu aj ďalší konkurenti, ako je napríklad Xandr vlastnený Microsoftom (MSFT.O), povedal Paul Bannister, šéf reklamných stratégií v CafeMedia.

Paul Gallant, výkonný riaditeľ Cowen Washington Research Group, očakáva začiatok vážnych zmien v obchodnom modeli Google.

Ak Google stratí prístup k dátovým signálom, inzerenti by mohli vnímať, že ich reklamy sú menej efektívne, povedal Nikhil Lai, hlavný analytik výskumnej spoločnosti Forrester.

Americká vláda žalovala v minulosti aj iných

Minimálne dvakrát v posledných desiatkach rokov podala americká vláda žaloby na dominantné firmy.

Súdny spor s AT&T z roku 1974, viedol k dohode o rozdelení spoločnosti. Tomuto rozchodu sa pripisuje množstvo inovácií v telekomunikáciách.

Žaloba ministerstva spravodlivosti proti Microsoftu z roku 1998, bola podaná v čase, keď sa firma snažila rozšíriť svoj operačný systém na internetový prehliadač. Kým sa súdny spor vyriešil, otvoril sa priestor pre ďalších internetových inovátorov, ako je aj samotný Google.

Ďalšie dôležité informácie