Najväčšia americká investičná banka Goldman Sachs zverejnila hospodárske výsledky za prvý kvartál tohto roka.

Tie dopadli medziročne horšie, čo prekvapením nie je, ale napriek tomu dokázali prekonať odhady analytikov.

Radia aj Twitteru

Goldman Sachs je najväčším poradcom pre fúzie a akvizície v celosvetovom meradle, čo dokazuje aj jej potvrdený angažmán v nepriateľskom prevzatí Twitteru zo strany Elona Muska a to na strane Twitteru, a jednou zo šestice kľúčových amerických bánk.

Šéf banky David Solomon kladie dôraz na rozšírenie zdrojov príjmov banky, čo zahŕňa posilnenie spotrebiteľského segmentu, ale aj asset manažmentu. Obavy boli spojené s príjmami z tradingu.

Celkový zisk banky v prvom štvrťroku medziročne klesol na 3,83 miliardy dolárov oproti 6,7 miliardám dolárov pred rokom. Tržby poklesli zo 17,7 miliárd dolárov na 12,9 miliardy dolárov.

Obchodovanie s akciami vykázalo medziročný pokles o 15 percent na 3,15 miliardy dolárov, ale zároveň táto hodnota prevýšila očakávania analytikov.

Riadenie rizík klientov banky

„Bol to veľmi turbulentný štvrťrok, ovplyvnený devastujúcou inváziou na Ukrajine," uviedol D. Solomon. Rapídne sa meniaca situácia na trhu podľa neho významne dopadla na aktivitu klientov a ich riadenie rizík.

Akcie banky Goldman Sachs tento rok zatiaľ stratili 15,8 percenta, sektorový bankový index KBW Bank Index oproti tomu odpísal 10,5 percenta.

 V stredu sklamala banka JPMorgan Chase prepadom čistého zisku o 42 percent. Ďalšia investičná banka Morgan Stanley síce zarobila o desať percent medziročne menej, avšak banka oznámila zdvojnásobenie príjmov z poradenských aktivít pri fúziách.

Ďalšie dôležité správy

Zisk Goldman Sachs vo 4. kvartáli klesol
Neprehliadnite

Goldman Sachs je prvou veľkou americkou bankou, ktorá odchádza z Ruska