M. Glváč napísal na Facebooku status, kde odôvodňuje svoj krok. Tvrdí, že ide o útok na jeho osobu s cieľom získať percentá. „Keďže parlamentné voľby sú predo dvermi a percentá sú neúprosné, tak jediným ich cieľom je šíriť nenávisť a očierňovať Smer,“ píše politik.

Komunikáciu medzi Glváčom a Marianom Kočnerom cez aplikáciu Viber zverejnil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podľa neho z nej vyplýva, že mal M. Glváč vedieť o viacerých kauzách, napríklad aj o tom, že si M. Kočner nominoval svojho človeka do funkcie zástupcu riaditeľa Slovenskej informačnej služby. I. Matovič tvrdí, že M. Glváč klamal o tom, že sa s podnikateľom od roku 2012 nestretol.

„Záleží mi na tom, aby SMER-SD v budúcoročných voľbách zvíťazil a aj preto som sa rozhodol dnes vzdať funkcie podpredsedu NR SR. Som pripravený vzdať sa aj členstva vo výbore pre kontrolu Vojenského spravodajstva, ak z kontrolných a bezpečnostných výborov odídu poslanci, ktorí mali kontakty s Mariánom Kočnerom,“ tvrdí M. Glváč.

M. Glváč zároveň vyzval Bélu Bugára, aby aj on odišiel zo stoličky podpredsedu parlamentu. „Preto očakávam, že aj on sám sa vzdá funkcie podpredsedu NR SR, lebo práve predseda Mostu-Híd sa po vražde s Kočnerom stretol a diskutoval. Dávam mu priestor na to, aby odstúpil sám a konal, lebo v prípade, že v Národnej rade SR sa objaví návrh na jeho odvolanie, tak nevylučujem, že poslanecký klub SMER-SD takýto návrh podporí,“ napísal v statuse.

Avizoval i to, že spolu s kolegami pripravia návrh na odvolanie Borisa Kollára z funkcie predsedu Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj a dúfa, že to opozícia podporí. „Bol to práve on, kto ma s M. Kočnerom zoznámil, on riešil s M. Kočnerom biznis na Donovaloch, chodievali spolu na plesy a na koncerty. Alebo tieto kontakty sú slušné, v poriadku a neprekážajú im? Ja osobne nepoznám v politike osobu, ktorá by mala intenzívnejšie kontakty s M. Kočnerom ako on,“ skonštatoval bratislavský krajský predseda Smeru-SD.

M. Glváč mal v parlamente koncom októbra čeliť odvolávaniu pre jeho údajnú komunikáciu s Marianom Kočnerom, ktorý je obžalovaný z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Poslancom sa však nepodarilo schváliť program mimoriadnej schôdze. Následne verejnosť informoval, že svoje rozhodnutie čoskoro oznámi.

M. Glváč tvrdenia odmietal, podal pre ne aj trestné oznámenie. Tvrdil, že líder OĽaNO pácha trestnú činnosť, ak zverejňuje jeho údajnú komunikáciu. Trval na tom, že sa s M. Kočnerom nestretol od roku 2012. Rovnako poprel tvrdenia vyplývajúce z jeho údajnej komunikácie s M. Kočnerom, zverejnenej Denníkom N, o tom, že si s ním mal dohadovať biznis. Články o Threeme považuje za cielenú diskreditáciu jeho osoby a strany Smer-SD. Už zverejnená komunikácia podľa neho nesedí so skutočnosťou.

Bugár, Kollár a Matovič reagujú - aktualizované o 17:47

Rozhodnutie Martina Glváča (Smer-SD) vzdať sa funkcie podpredsedu Národnej rady (NR) SR považuje predseda vládneho Mosta-Híd Béla Bugár za správne. Zároveň odmieta M. Glváčovu výzvu, aby jeho krok nasledoval. „Tieto útoky považujem za zbytočné. Ja som sa s Marianom K. nestretával, ja som si s ním nepísal," tlmočila stanovisko lídra Mosta-Híd hovorkyňa strany Klára Magdeme.

Predseda opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár sa postaví čelom k návrhu na odvolanie z postu predsedu parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Povedal to vo štvrtok na tlačovej konferencii. „Postavím sa k tomu čelom. Ja nemám čo skrývať. Ja som nebol v politike, keď som bil bandu s Marianom Kočnerom Ja som si s ním 2000 SMS nepísal,“ reagoval na otázku, ako sa postaví ku M. Glváčovmu návrhu na jeho odvolanie z postu predsedu výboru.

Rezignácia Martina Glváča (Smer-SD) na funkciu podpredsedu Národnej rady SR je veľkým dôvodom na oslavu a dôležité víťazstvo pre opozíciu. V reakcii na štvrtkové Glváčovo rozhodnutie to povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

M. Glváča považuje za jedného z kľúčových mužov v Smere-SD. „Ak sa podarilo získať takýto skalp, je to veľmi dôležité víťazstvo pre opozíciu a verejnosť, ktorí vytvorili tlak na jeho odchod,“ povedal I. Matovič pred médiami. Zároveň upozornil, že odstúpením M. Glváča sa nič nekončí. „Je to len špička ľadovca, očistný zápas v slovenskej politike musí pokračovať ďalej a je potrebné zavŕšiť ho 29. februára budúceho roka vo voľbách,“ uviedol.