Predseda vlády chce analýzu o tom, či by účasť na rokovaní v Marrákeši Slovensko k niečomu zaväzovala.

„Slovensko má problém so znením paktu OSN, ako je dnes navrhnutý. Slovensko si nemyslí, že neexistuje rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Ekonomickú migráciu považujeme za nelegálnu, škodlivú a za bezpečnostné riziko,“ uviedol P. Pellegrini s tým, že Slovensko s paktom nebude súhlasiť.

„Ak by účasť akéhokoľvek zástupcu SR mala znamenať automaticky prihlásenie sa k Marrákešskému protokolu, tak sa nikto, vrátane ministra, na zasadnutí v Marrákeši za SR nezúčastní,“ doplnil.

P. Pellegrini tiež informoval, že požiada ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) spolu so štátnym tajomníkom Lukášom Parizekom z SNS o analýzu k účasti či neúčasti Slovenska v Marrákeši.

„Ak nám právna analýza ukáže, že je možno vhodné, aby sa niektorý z nižších predstaviteľov SR na tejto konferencii zúčastnil a jasne všetkým povedal, v čom SR nikdy s takýmto dohovorom súhlasiť nebude, a nebude nás to zaväzovať k tomu, že sa účasťou staneme akoby signatárom paktu, nevidím dôvod, prečo by tam niekto zo Slovenska alebo veľvyslanec z príslušnej ambasády nemohol ísť a naše výhrady tlmočiť,“ zdôvodnil predseda vlády.

O analýze hovoril s ministrom M. Lajčákom, ktorý tento postoj považuje podľa P. Pellegriniho za férový. Premiér verí, že o M. Lajčáka vláda nepríde. “Verím, že sa mi ako predsedovi vlády podarí pána ministra presvedčiť, že sa zmieri s rozhodnutím vlády a povýši službu SR nad svoj osobný postoj,“ uviedol P. Pellegrini. Lajčákov postoj chápe, ale myslí si, že priority a záujmy SR musia byť nadriadené osobným postojom.

P. Pellegrini bude robiť všetko pre to, aby minister z vlády neodišiel, ocenil jeho kvality. Podľa premiéra M. Lajčák netrvá na tom, že do Marrákeša má ísť on osobne.

Globálny pakt OSN o migrácii rozdeľuje politickú scénu. Viaceré strany ho odmietajú, SNS trvá na uznesení, ktorým by parlament vládu požiadal o odmietnutie paktu. Tiež trvá na neúčasti Slovenska na rokovaní v Marrákeši.

M. Lajčák pre toto uznesenie hrozí demisiou, hovoril, že premiérovi predložil iné, lepšie. Je presvedčený, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť, aby prezentovalo svoj postoj.