Cena ropy Brent sa prvýkrát od konca roka 2018 dostala nad hranicu 85 amerických dolárov (73,26 eura) za barel (159 litrov). Dôvodom je globálny nedostatok energií, ktorý podporuje dopyt po čiernom zlate.

Cena decembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent sa v Londýne dostala až na 85,10 amerického dolára za barel, keď si pripísala 1,3 percenta.

Kontrakt neskôr prišiel o časť ziskov a o 10.20 h SELČ sa predával s plusom 82 centov alebo 0,98 percenta po 84,82 amerického dolára za barel. Novembrový kontrakt na americkú ropu WTI sa o 10.20 h SELČ obchodoval so ziskom 70 centov alebo 0,86 percenta po 82,01 amerického dolára za barel.

Nedostatok plynu a uhlia podporuje dopyt po ropných produktoch, ktoré predovšetkým v Ázii čoraz viac využívajú producenti elektriny, uviedla Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Energetická kríza tiež spôsobila pre toto ročné obdobie netradične prudký pokles zásob ropy v dôležitom americkom ropnom uzle Cushing, ukázali údaje amerického ministerstva energetiky.

„Spotreba ropy bude do konca roka prevyšovať nad ponukou, ale zdá sa, že v roku 2022 sa situácia zmení,“ uviedol analytik firmy PVM Oil Associates Stephen Brennock.

Irán, ropa
Neprehliadnite

Cena americkej ropy WTI prekonala hranicu 80 dolárov za barel