Globálny dlh vzrástol v 2. kvartáli na nové rekordné maximum takmer 300 biliónov amerických dolárov (254 biliónov eur). V pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) sa však znížil prvýkrát od začiatku pandémie, keďže rast ekonomiky sa oživil, uviedol Inštitút pre medzinárodné financie (Institute of International Finance, IIF).

Celkový dlh, ktorý zahŕňa vládne dlhy, dlhy domácností a firiem a bankový dlh, stúpol o 4,8 bilióna amerických dolárov a na konci júna dosiahol 296 biliónov amerických dolárov po miernom poklese v 1. štvrťroku. V porovnaní s úrovňou spred pandémie sa zvýšil o 36 biliónov amerických dolárov.

Igor Matovic
Neprehliadnite

Gazdujeme oveľa horšie ako Gréci. Vláda smeruje Slovensko do bankrotu

„Ak bude úverovanie pokračovať týmto tempom, očakávame, že globálny dlh sa dostane nad 300 biliónov amerických dolárov,“ uviedol šéf analýz udržateľnosti v IIF Emre Tiftik.

V 2. kvartáli sa dlhy najvýraznejšie zvýšili v rozvíjajúcich sa ekonomikách, celkovo o 3,5 bilióna amerických dolárov, a dosiahli takmer 92 biliónov amerických dolárov.

Pozitívnym signálom je prvý pokles globálneho dlhu v pomere k HDP od začiatku koronakrízy. Tento ukazovateľ sa v 2. kvartáli znížil na 353 percent HDP z 362 percent v prvých troch mesiacoch. Podľa IIF zo 61 krajín, ktoré monitoruje, až 51 zaznamenalo pokles dlhu v pomere k výkonu ekonomiky. Inštitút však dodal, že v mnohých prípadoch nie je oživenie dostatočne silné na to, aby stiahlo pomer dlhu k HDP na úrovne spred pandémie.

dolár
Neprehliadnite

Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov plánujú zvýšenie firemnej dane na 26,5 percenta