Globálny dlh by sa mohol do konca roka 2021 vyšplhať až na 260 percent svetového hrubého domáceho produktu (HDP), ale vďaka nízkym úrokovým sadzbám bude jeho obsluha zvládnuteľná. Uviedla to ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) Global Ratings.

Hromadenie dlhu bolo nevyhnutné vzhľadom na politické reakcie počas pandémie nového koronavírusu, skonštatovala Vera Chaplinová, riaditeľka a hlavná analytička agentúry na fóre Asia Briefing Live. Dodala však, že väčší pákový efekt a oslabené úverové metriky v období zotavovania ekonomík z pandémie pravdepodobne prinesú viac bankrotov.

dolár
Neprehliadnite

Globálny dlh vzrástol na nové rekordné maximum takmer 300 biliónov dolárov

Zdôraznila tiež, že na úplne zotavenie globálnej ekonomiky je potrebné rozsiahle očkovanie vo všetkých častiach sveta, aby sa ľudia mohli pohodlnejšie pohybovať a aby pandémia nezničila „ázijské storočie“.

Bruce Gosper, viceprezident Ázijskej rozvojovej banky, vo štvrtok na tom istom podujatí uviedol, že región sa zotavuje a obchod ďalej ožíva. Ale redukcia chudoby sa „viac-menej zastavila v celom regióne“ a malé firmy majú stále neprimerane veľké problémy.

„Existuje nový typ chudoby, ktorý sa objavuje väčšinou v mestských oblastiach, pretože poľnohospodárstvo si počas krízy počínalo relatívne lepšie," povedal. Ázijská rozvojová banka ADB sa zameriava na podporu tzv. neformálnych robotníkov, ktorí majú v ázijských ekonomikách až zruba dvojtretinový podiel na trhu práce a prevažujú medzi nimi ženy.