Organizátori očakávajú takmer 3 000 účastníkov zo 117 krajín. Na zasadnutí sa opäť objaví švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová, ktorá by mala predniesť otvárací príspevok v panelovej diskusii s názvom „odvrátenie klimatickej apokalypsy“.

Amerického prezidenta bude sprevádzať jeho dcéra Ivanka aj jeho zať a poradca Jared Kushner. Zasadnutia v Davose sa zúčastní aj americký minister financií Steven Mnuchin, minister obchodu Wilbur Ross a obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer.

Chýbať by nemali ani nemecká kancelárka Angela Merkelová či nová šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Do Davosu však nedorazí britský premiér Boris Johnson, ktorý podľa médií účasť na zasadnutí zakázal aj svojim ministrom, s výnimkou ministra financií Sajida Javida. „Naším cieľom je pracovať pre ľudí, nie piť šampanské s miliardármi,“ uviedol podľa agentúry Bloomberg nemenovaný predstaviteľ britskej vlády.

Thunbergová bude pútať pozornosť

Podľa serveru CNBC bude zrejme hlavnou témou tohtoročného zasadania otázka, ako zabezpečiť ohľaduplnejší prístup firiem ku klíme. Nedávna správa WEF o globálnych rizikách kladie veľký dôraz práve na hrozby súvisiace s klimatickými zmenami.

Snaha o zabezpečenie ekologickejšieho prístupu firiem na úkor ziskov je však podľa CNBC citlivou témou. D. Trump napríklad krátko po nástupe do funkcie oznámil zámer odstúpiť od parížskej klimatické dohody z roku 2015 s tým, že prísnejšie klimatická politika by mala nepriaznivé dôsledky pre americké podniky.

Podľa agentúry DPA sa dá očakávať, že sedemnásťročná G. Thunbergová bude v Davose opäť priťahovať veľkú pozornosť. „Znovu sme ju pozvali, musíme však dávať pozor, aby sme sa nestali nástrojom rozdúchavanie pobúrenia, ktoré okolo nej vzniklo,“ povedal nemeckému denníku Die Welt zakladateľ WEF Klaus Schwab. „Nejde tu len o samotnú Gretu, ide tu o obavu celej jednej generácie, že nerobíme dosť pre zachovanie životného prostredia v takom stave, aby sme sa z neho aj naďalej mohli tešiť,“ dodal.

WEF preto podľa K. Schwaba do Davosu pozvalo aj ďalších deväť mladých aktivistov, ktorí „po celom svete bojujú za správnu vec, ale sú menej známi ako Greta“.

Preberať sa bude aj geopolitika

Thunbergová v príspevku pre denník The Guardian vzniesla požiadavku, aby všetci účastníci zasadnutí v Davose zastupujúci vlády, firmy a rôzne organizácie ukončili investície a dotácie v oblasti fosílnych palív. „Obnova ekosystému je jednou z priorít pre nasledujúce desaťročie,“ uviedol K. Schwab. Upozornil, že v Davose bude spustená iniciatíva, ktorej cieľom je vysadenie bilióna stromov do konca desaťročia.

Bokom by v Davose nemali zostať ani geopolitické problémy, vrátane terajšieho napätia medzi USA a Iránom. Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa ale svoju účasť na tohtoročnom zasadnutí WEF zrušil. Na zozname účastníkov nefiguruje ani žiadny iný predstaviteľ iránskej vlády, upozornila agentúra Reuters.