Líderka krajnej pravice Giorgia Meloniová podľa exit pollov zvíťazila v talianskych voľbách a je na najlepšej ceste stať sa prvou premiérkou krajiny, informuje o tom spravodajská televízia BBC.

BBC pripomína, že Taliansko pod jej vedením znepokojí veľkú časť Európy, ktorá je vo vojne s Ruskom na Ukrajine.

Podľa prieskumu Rai by mala získať 22 - 26 percent hlasov a predbehnúť tak svojho najbližšieho súpera Enrica Lettu zo stredoľavicovej strany.

Niekoľko práve zverejnených exit pollov jej pravicovej aliancii prisudzuje výrazný náskok 41 - 45 percent hlasov.

Exit polly naznačujú, že Hnutie piatich hviezd bývalého premiéra Giuseppeho Conteho si vedie lepšie, než naznačovali predchádzajúce prieskumy, ale ešte sa uvidí, koľko volebných obvodov na juhu dokáže získať. Takisto sa zdá, že neohrozia Meloniovej väčšinu, uvádza Bloomberg.

Salviniho Liga bude mať slabšie výsledky a podľa exit pollov získa 8,5 percenta až 12,5 percenta v dolnej komore parlamentu. To by bolo menej ako 12,3 percenta v poslednom priemere prieskumov agentúry Bloomberg spred dvoch týždňov. V posledných voľbách v roku 2018 získala Liga 17 percent a v nasledujúcich voľbách do Európskeho parlamentu sa vyšplhala na 34 percent.

Podľa talianskeho ministerstva vnútra bola volebná účasť v čase zatvorenia volebných miestností dramaticky nízka - 64,7 percenta, obzvlášť nízka bola v južných regiónoch vrátane Sicílie.

Rozhodnutie o tom, kto sa stane novým lídrom Talianska, je na prezidentovi, nie na Giorgii Meloniovej, a to si vyžiada čas.

Hoci sa usilovala zjemniť svoj imidž, zdôrazňovala svoju podporu Ukrajine a oslabila rétoriku zameranú proti EÚ, vedie stranu, ktorá má korene v povojnovom hnutí, ktoré vzišlo z fašistov Benita Mussoliniho.

Taliansko je zakladajúcim štátom Európskej únie a členom NATO a rétorika Meloniovej o EÚ ju stavia k maďarskému nacionalistickému vodcovi Viktorovi Orbánovi, zdôrazňuje BBC.

Profesor Gianluca Passarrelli však pre BBC povedal, že si myslí, že Meloniová sa vyhne „búrke na mori" v otázke Európy a zameria sa na iné politiky: „Myslím si, že budeme svedkami väčšieho obmedzovania občianskych práv a politík týkajúcich sa LGBT a prisťahovalcov."

Jej spojenci Matteo Salvini z krajne pravicovej Ligy a stredopravá Forza Italia Silvia Berlusconiho mali úzke vzťahy s Ruskom. „Salvini bude dúfať, že sa vráti na ministerstvo vnútra a zastaví lode s migrantmi, ktoré prechádzajú z Líbye," doplnil Passarrelli.

Korešpondentka denníka The Guardian v Taliansku Angela Giuffrida napísala, že ak sa výsledky prieskumov potvrdia, očakáva sa, že taliansky prezident Sergio Mattarella udelí Meloniovej mandát na zostavenie vlády, ktorá by mohla byť, ak všetko pôjde hladko, zostavená do konca októbra. (V talianskej politike sa nič nedeje obzvlášť rýchlo.)

Dodáva, že to pravdepodobne bude vláda, ktorá bude mať dobrých priateľov medzi európskymi pravicovými populistami.

Očakávané víťazstvo koalície však vyvoláva otázky o spojenectve krajiny v Európe, keďže kontinent vstupuje do zimy, ktorej budú pravdepodobne dominovať vysoké ceny energií a reakcia na ruskú agresiu na Ukrajine. Meloniová sa snažila vyslať upokojujúce signály, ale vyhliadka na jej pôsobenie vo funkcii premiérky sa v Paríži ani v Berlíne pravdepodobne nestretne s pozitívnym ohlasom.

Nemecká vládnuca sociálnodemokratická strana minulý týždeň varovala, že jej víťazstvo by bolo zlé pre európsku spoluprácu. Lars Klingbeil, predseda SPD kancelára Olafa Scholza, povedal, že Meloniová sa spojila s „protidemokratickými" osobnosťami, ako je maďarský premiér Viktor Orbán.

Začiatkom tohto mesiaca Meloniovej poslanci hlasovali proti uzneseniu, ktoré odsudzovalo Maďarsko ako „hybridný režim volebnej autokracie". Meloniová je tiež spojenkyňou poľskej vládnucej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť, protiimigračnej strany Švédski demokrati a španielskej krajne pravicovej strany Vox.

Giorgia Meloniová odhlasovala len pár minút pred zatvorením volebných miestností. Dôvodom bol podľa nej dav novinárov, ktorí na ňu „číhali" už od rána.

Ďalšie dôležité správy

Giorgia Meloni, leader of Italian far-right party Fratelli d
Neprehliadnite

Silná Meloniová by síce ohrozila taliansku demokraciu, NATO a USA by si však mohli vydýchnuť