Gibraltárska burza cennných papierov (GSK) sa v tieni iných udalostí spojených najmä s pandémiou koronavírusu pripravuje na korporátnu akvizíciu, ktorá by mohla mať globálny dosah.

Nehnuteľnosti je možné kúpiť aj za bitcoin
Neprehliadnite

Na Slovensku sú v ponuke nehnuteľnosti za kryptomeny. Treba sa pripraviť na dodatočné zdanenie

Vláda Gibraltáru, ktorý je závislým územím Spojeného kráľovstva, ale v roku 2006 získal referendom plnú moc nad správou svojho teritória, totiž posudzuje návrh na odkúpenie svojej burzy blockchainovou spoločnosťou Valereum.

Na území Gibraltáru by sa tak nachádzala prvá integrovaná burza na svete, na ktorej by sa okrem konvenčných cenných papierov obchodovalo aj s hlavnými kryptomenami, ako sú bitcoin či dogecoin, napísal denník The Guardian.

Ide o riskantný krok

Z pohľadu Gibraltáru s jeho 33-tisíc obyvateľmi, kde finančný sektor tvorí približne tretinu 2,4 miliardovej ekonomiky a dozerá naň regulátor, ktorý má 82 zamestnancov, by išlo o mimoriadne smelý ťah.

Ak pôjde všetko podľa plánu,  gibraltárska enkláva by sa mohla stať svetovým centrom obchodovania s kryptomenami. Ak však kontrolné mechanizmy navrhované malým tímom regulátora zlyhajú, Gibraltáru hrozí poškodenie dobrého mena, ako aj diplomatické sankcie, ktoré by mohli ohroziť jeho ekonomiku.

Zatiaľ čo krajiny ako Čína alebo Británia investovanie do kryptomien buď zakázali, alebo pred ním otvorene varovali, Gibraltár sa vydal opačným smerom a v snahe zachovať si svoj štatút finančného centra aj v budúcnosti sa rozhodol kryptomeny oficiálne regulovať. Snaha Gibraltáru prichádza v čase, keď sa enkláva pokúša zbaviť sa reputácie svetového daňového raja.

Gibraltár už dávno nie je daňovým rajom

Gibraltársky minister pre digitálne a finančné služby Albert Isola tvrdí, že Gibraltár síce bol daňovým rajom pred 20 rokmi, ale teraz sa riadi prepracovanou daňovou politikou, ako aj politikou zdieľania informácií.

Od zavedenia regulácie kryptomien si Isola sľubuje podobný účinok: zbavenie sa podvodníkov a poskytnutie záruk investorom. „Ak budete chcieť páchať nekalosti s kryptomenami, tak nebudete môcť byť v Gibraltáre," povedal Isola.

china crypto mining
Neprehliadnite

Riskujú všetko, aby zarobili na bitcoine. Čínski úradníci ho ťažia vo veľkom

Gibraltár doposiaľ povolil pôsobiť na svojom území 14 kryptomenovým a blockchainovým firmám, čo upútalo pozornosť  šéfa spoločnosti Valereum Richarda Pouldena, ktorý si ho vybral pre svoj projekt kryptoburzy. Spoločnosť Valereum sa podľa Pouldenových slov pokúša spútať kryptomenový biznis, ktorý má v súčasnosti hodnotu 2,6 bilióna libier, čo je približne hodnota všetkých firiem kótovaných na londýnskej burze. 

Burza má len troch zamestnancov

Valereum sa špecializuje na vývoj technológií prepájajúcich konvenčné meny, ako sú dolár alebo euro s kryptomenami. Hlavnou úlohou firmy bude pretvoriť burzu, ktorá má len troch zamestnancov a zabezpečiť zmenu gibraltárskych predpisov, podľa ktorých sa na burze bude obchodovať s kryptomenami, pričom ako tvrdí, jeho spoločnosť sa v boji s nepoctivými hráčmi spolieha skôr na technológie ako na ľudí.

Podľa Pouldena mechanizmy na boj s spraním špinavých preňazí pri kryptomenách „nie sú príliš rozdielne od tých, ktoré sa nasadzujú proti menám z akéhokoľvek zdroja", pričom je to niekedy aj jednoduchšie, pretože pri kryptomenách sa dá cez blockchainy presne vystopovať, z akého zdroja pochádzajú, čo je niekedy pri tradičných menách prakticky nemožné.

WA 40 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 bitcoiny, najväčšia a najznámejšia kryptomena. Bitcoin rovnako ako ďalšie kryptomeny pokračoval v utorok 27. apríla 2021 v raste po výraznom posilnení na začiatku týždňa. Digitálne meny podporila správa, že banka JPMorgan Chase pripravuje spustenie aktívne riadeného bitcoinového fondu. To by znamenalo, že najväčšia americká megabanka, u ktorej to je najmenej pravdepodobné, uzná kryptomeny ako novú triedu aktív, uviedla stránka CoinDesk. J
Neprehliadnite

Ruská centrálna banka chce zakázať investovanie do kryptomien

Odborníci varujú

Ostatné krajiny budú kryptomenový príbeh Gibraltáru nepochybne pozorne sledovať a, ak bude úspešný, budú ho chcieť nasledovať, pretože kryptomeny sa stávajú čoraz hodnotnejšou komoditou.

Odborníci však napriek tomu Gibraltár varujú, že mu v budúcnosti môžu hroziť sankcie zo strany takých krajín, ako sú Spojené štáty, ak jeho regulátor - hoci aj nevedomky - dá zelenú práčkam špinavých peňazí, zločincom pôsobiacim na čiernom trhu, či kleptokratom, ktorí sa radi zaštítia anonymitou kryptomien.

dogecoin
Neprehliadnite

Kryptomena dogecoin posilnila, spôsobil to Muskov tweet o automobilke Tesla