Filantrop George Soros zvalil vinu za závislosť Európy od ruského plynu na bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Dôvodom sú „osobitné dohody“, ktoré uzavrela s Ruskom, píše Politico.

„Závislosť Európy od ruských fosílnych palív je aj naďalej prílišná, hlavne z dôvodu merkantilistických politík bývalej kancelárky Angely Merkelovej,“ povedal Soros v utorok večer počas svojho prejavu v rámci Svetového ekonomického fóra. „Uzavrela s Ruskom osobitné dohody v oblasti dodávok plynu a z Číny spravila najväčší vývozný trh Nemecka,“ dodal filantrop.

Pochvala pre Scholza a Draghiho

Ruská invázia na Ukrajinu trvá už štvrtý mesiac a sankcie EÚ na ruskú ropu – o plyne nehovoriac – sú aj naďalej mimo dosah, konštatuje Politico, pričom informuje, že Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, neočakáva, že počas budúcotýždňového stretnutia lídrov EÚ dôjde v tejto oblasti k dohode.

Soros, ktorého Nadácia otvorenej spoločnosti podporuje liberálnu demokraciu, pochválil von der Leyenovú za to, že našla „silný európsky hlas“. Dodal, že zatiaľ čo k zvoleniu súčasného nemeckého kancelára Olafa Scholza došlo preto, aby pokračoval v Merkelovej politikách, tak sa zdá, že súčasný kancelár nakoniec vždy urobí tú správnu vec. Politico dodáva, že tým narážal na stopku pre Nord Stream 2, zvýšenie výdavkov na obranu a dodávanie zbraní na Ukrajinu.

Soros opakovane ocenil talianskeho premiéra Maria Draghiho, ktorý je odvážnejší aj napriek tomu, že závislosť Talianska od ruského plynu je takmer rovnako vysoká ako závislosť Nemecka.

Ďalšie dôležité správy

Americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros
Neprehliadnite

George Soros: Konflikt na Ukrajine môže byť začiatkom tretej svetovej vojny