Rok po tom, čo Američania a ich spojenci odovzdali Afganistan hnutiu Taliban, sa táto krajina vydala presne tou cestou, ktorú by predpovedal každý logický pozorovateľ: Vznikol stredoveký, džihádistický emirát, ktorý ukrýva teroristov. USA budú ešte dlho znášať náklady za zradu svojich afganských spojencov. Nikto však nezaplatí vyššiu cenu ako Afganci, konštatuje geostratég Brahma Chellaney vo svojom článku s názvom Afganská priepasť. Zverejnil ho portál Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku (ASPI).

Povzbudené Rusko a Čína

„Geopolitický dôsledok ponižujúceho amerického ústupu z Afganistanu - po tom, čo americký prezident Joe Biden splnil záväzok svojho predchodcu Donalda Trumpa -, stále narastá. Stiahnutie USA, ktoré sa odhalili ako veľmoc v úpadku, poskytlo obrovský impulz militantným islamistom po celom svete a zároveň povzbudilo Rusko a Čínu. Nie je náhoda, že krátko po páde Kábulu začalo Rusko zhromažďovať svoje sily pozdĺž ukrajinských hraníc a Čína vyslala rekordný počet bojových lietadiel do identifikačnej zóny protivzdušnej obrany Taiwanu," uvádza Chellaney.

V Afganistane je to však podľa neho oveľa horšie. A konkretizuje: „Ženy a dievčatá stratili svoje práva na zamestnanie a vzdelanie, pričom mnohé dievčatá boli vystavené sexuálnemu otroctvu prostredníctvom nútených manželstiev s bojovníkmi Talibanu. Jednotky smrti Talibanu systematicky identifikujú a vraždia tých, ktorí spolupracovali s americkými a spojeneckými silami. Mučenie a popravy sa stali samozrejmosťou. Afganskí hinduisti a sikhovia - potomkovia tých, ktorí odolali stredovekým konverziám na sunnitský islam zo strany arabských dobyvateľov krajiny -, utekali do Indie, aby sa vyhli vraždeniu."

Teroristi a drogová mafia

Chellaney vykresľuje kabinet súčasného afganského režimu ako predstaviteľov medzinárodných teroristov a drogovej mafie. Pripomína, že Siradžuddín Hakkání, ktorý je zodpovedný za vnútornú bezpečnosť Afganistanu a bráni tomu, aby sa krajina stala bezpečným útočiskom pre medzinárodných teroristov, je vodcom nemilosrdnej Hakkáního siete. USA ho označili za „globálneho teroristu“ a vypísali na jeho hlavu odmenu vo výške desiatich miliónov dolárov.

„Niet divu, že Taliban naďalej ukrýva známych teroristov, ako ukázal nedávny atentát na vodcu al-Káidy Ajmana Zawahrího v centre Kábulu, ktorú nariadil Biden. Hoci sa Biden po zabití Zawahrího poponáhľal osláviť triumf, atentát mu sotva zvýšil podporu," uviedol Chellaney.

Pripomenul, že keď Biden pred rokom nariadil unáhlený ústup, tvrdil, že USA už nemajú o Afganistan žiaden záujem, pretože al-Káida je už „preč". A to bez ohľadu na skutočnosť, že len niekoľko týždňov predtým správa Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov ukázala, že militanti z al-Káidy bojovali po boku svojich kolegov z Talibanu.

Biden stvoril nočnú moru

„Stručne povedané," pokračoval geostratég, „Bidenovo rozhodnutie prehlasovať svojich generálov a stiahnuť sa z Afganistanu, vytvorilo bezpečnostnú a humanitárnu nočnú moru. A so zahraničnopolitickými omylmi v Afganistane Biden ani zďaleka neskončil."

Chellaney poukázal na to, že americký minister zahraničných vecí Antony Blinken po páde Kábulu vyhlásil, že USA budú posudzovať svoju budúcu spoluprácu s vládou vedenou Talibanom na základe „jedného jednoduchého návrhu“. Išlo o dodržiavanie práv žien, poskytovanie humanitárnej pomoci či boj proti terorizmu. Hoci v tom Taliban na celej čiare zlyhal, Bidenova administratíva postupne zmierňuje sankcie voči jeho režimu. Okrem toho sa odmieta zamerať na Siradžuddína Hakkáního alebo iných popredných teroristov v Kábule.

„Áno, Zawahrí bol zavraždený, ale na rozdiel od naratívu Bidenovej administratívy nebol až taký vplyvný. Bol prevažne na dôchodku a žil s členmi svojej širšej rodiny v kábulskom dome pod Hakkáního ochranou," napísal Chellaney.

Bidenova administratíva podľa jeho mienky obhajuje svoju spoluprácu s Talibanom falošným tvrdením, že najväčšou teroristickou hrozbou v Afganistane je Islamský štát - Chorásán (IS-K), pretože ten má „relatívne málo členov, žiadneho štátneho sponzora ani afganských spojencov a nekontroluje žiadne územie".

Vojna sa neskončila

„Zdá sa, že Bidenova administratíva je odhodlaná uzavrieť s Talibanom akúsi faustovskú dohodu. Ale s akým cieľom? Politická sila Talibanu a islamistická ideológia z neho robia rozhodujúci článok v medzinárodnom džihádistickom hnutí. A hrozí, že jeho vláda zmení Afganistan na živnú pôdu pre medzinárodný terorizmus, obchodovanie s narkotikami a masovú migráciu... Svojím unáhleným a zbabraným stiahnutím sa z Afganistanu Bidenova administratíva dopriala islamistom po celom svete najväčšie víťazstvo. Ale vojna sa sotva skončila," konšnatoval Chellaney a pripomenul nedávne slová vodcu Talibanu mullu Hajbatulláha Áchúndzádu: „Táto vojna sa nikdy nekončí a bude pokračovať až do súdneho dňa."

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin.
Neprehliadnite

Rusko bude kooperovať s Talibanom tam, kde to vyhovuje záujmom Moskvy, povedal veľvyslanec