Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka rozhodol v pondelok o dočasnom pozastavení výkonu funkcie prokurátora prokurátorke Krajskej prokuratúry Bratislava Ivete Kopčovej. Tá je vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) trestne stíhaná pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Bývalá šéfka KP v Bratislave je trestne stíhaná za nevybavenie dvoch návrhov vyšetrovateľa Policajného zboru na podanie obžaloby po dobu ôsmich rokov. „Nemožno privierať oči nad vážnymi podozreniami voči prokurátorom, ktoré dôvodne ohrozujú dôveryhodnosť a povesť prokuratúry. Pretože len inštitúcia, ktorá sama principiálne dbá na dodržiavanie pravidiel, uplatňovanie práva a vyvodzovanie zodpovednosti dovnútra, môže efektívne strážiť zákonnosť," zdôraznil Žilinka.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas tlačovej konferencie na tému Vyhlásenie výsledku preskúmania vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky 28. januára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Polícia i prokuratúra urobili v kauze vraždy Kuciaka maximum, vyhlásil Žilinka

Iveta Kopčová nekonala vo veci podnikateľa Loránta Kósaa obvineného z pokusu o úverový podvod z dôvodu, že omylom údajne založila spis do spisovne. Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár ju v novembri 2019 odvolal z funkcie krajskej prokurátorky v Bratislave. Naďalej zostala pôsobiť vo funkcii prokurátorky na KP v Bratislave. Loránt Kósa mal byť podľa nahrávky Mariana Kočnera s obvineným bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom komplicom pri vydieraní akcionára Penty Jaroslava Haščáka v kauze nahrávky Gorila.