Najvyššie postavený predstaviteľ americkej armády generál Mark Milley sa po novembrových prezidentských voľbách veľmi obával, že sa vtedajší prezident Donald Trump a jeho spojenci pokúsia o štátny prevrat alebo o iné nebezpečné či protizákonné opatrenia, aby sa udržali pri moci. Náčelník Zboru náčelníkov štábov Mark Milley a ďalší vrcholní predstavitelia armády preto neoficiálne pripravovali plán, ako Trumpovi v puči zabrániť.

Milley a členovia zboru náčelníkov štábov plánovali jeden po druhom odstúpiť, aby nemuseli splniť Trumpove príkazy, ktoré by pokladali za nezákonné, nebezpečné alebo nerozumné. Píše sa o tom v knihe dvoch novinárov denníka The Washington Post a zároveň držiteľov Pulitzerovej ceny - Carol Leonnigovej a Philipa Ruckera. Pasáže z ich ešte nepublikovanej knihy mala možnosť vidieť americká spravodajská televízia CNN.

KK12 Greenville - Bývalý americký prezident Donald Trump reaguje na zjazde Republikánskej strany v Greenville 5. júna 2021. Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval v sobotu členov Republikánskej strany, aby v budúcoročných voľbách do Kongresu podporili tých kandidátov, ktorí
Neprehliadnite

Trump na mítingu v Ohiu opakoval, že víťazom volieb je on, a nie Biden

Kniha reportérov s názvom I Alone Can Fix It (Len ja sám to dokážem napraviť) má vyjsť 20. júla. Mapuje Trumpov posledný rok v úrade prezidenta a ponúka pohľad do zákulisia situácie, keď sa vysokopostavení predstavitelia administratívy a Trumpovi najbližší spolupracovníci snažili po prehratých voľbách z novembra 2020 usmerňovať jeho čoraz zmätenejšie správanie. Autori knihy urobili aj vyše dvojhodinové interview so samotným Trumpom.

Autori píšu o vtedajších silnejúcich obavách generála Milleyho z toho, že Trump po prehratých prezidentských voľbách začal odvolávať svojich najbližších spolupracovníkov z funkcií, napríklad ministra obrany Marka Espera. Iní odišli sami, napríklad minister spravodlivosti William Barr. Podľa generála to boli náznaky, že sa blíži niečo zlovestné.

Milley sa v tom čase o hrozbe štátneho prevratu rozprával s priateľmi, zákonodarcami a kolegami. Cítil, že ako predseda Zboru náčelníkov štábov musí byť „v strehu". „Možno sa o to (prevrat) pokúsia, ale to sa im, do čerta, nepodarí," povedal vtedy Milley svojim zástupcom. „Bez armády sa to nedá urobiť. Nedá sa to ani bez CIA a FBI. My sme tí ľudia, ktorí držia v rukách zbrane," dodal.

KK4 Washington - Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová hovorí pred plénumom Kongresu 6. januára 2021 vo Washingtone. Americká Snemovňa reprezentantov drvivou väčšinou zamietla námietku proti výsledkom prezidentských volieb v štáte Arizona. Sťažnosť dvoch republikánskych kongresmanov zamietol predtým aj Senát. FOTO TASR/AP
Speaker of the House Nancy Pelosi, D-Calif., speaks in the House Chamber after they reconvened for arguments over the objection of certifying Arizon
Neprehliadnite

Snemovňa schválila vytvorenie komisie na vyšetrovanie útoku na Kapitol

Generál Milley mal podľa autorov knihy v posledných týždňoch Trumpovho mandátu obavy, že sa prezident pokúsi zmobilizovať svojich priaznivcov. Bál sa toho, že Trump zámerne vyvolá nepokoje - zrejme v nádeji, že takto bude mať zámienku použiť zákon o vzbure a vyslať do ulíc armádu, aby nastolila poriadok.

Trump je „klasický autoritársky vodca, ktorý už nemá čo stratiť", citujú autori vtedajšie Milleyho slová. Generál videl podobu medzi rétorikou Adolfa Hitlera a Trumpovými klamstvami, že prezidentské voľby v USA boli „zmanipulované" v jeho neprospech. „Toto je chvíľa horiaceho Reichstagu (nemeckého Ríšskeho snemu). Evanjelium Vodcu," povedal Milley podľa knihy svojim spolupracovníkom s odkazom na počiatky Hitlerovej vlády.

Generál sa tesne pred protestom Trumpových podporovateľov proti výsledkom volieb, ku ktorému došlo 6. januára, obával, že „do ulíc príde novodobá americká obdoba hnedých košieľ". Myslel tým pronacistické polovojenské jednotky, ktoré pomohli Hitlerovi dostať sa k moci.

JB 49 Soči - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v čiernomorskom letovisku v Soči 28. mája 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, smiles as he listens to Belarusian President Alexander Lukashenko during their meeting in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Friday, May 28, 2021. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Podľa Putina sa Biden od Trumpa radikálne líši. Je to kariérny politik, tvrdí ruský prezident

Rucker a Leonnigová urobili pre knihu rozhovor s vyše 140 zdrojmi, hoci väčšina z nich rozprávala o udalostiach a dialógoch anonymne. Milley je v nej vykreslený ako človek, ktorý sa snažil zachrániť demokraciu, pretože podľa jeho názoru bola na pokraji kolapsu, píše CNN. Týždeň po voľbách totiž dostal varovanie od dávneho, nemenovaného priateľa. A ten mu povedal, že sa Trumpovi prívrženci „budú snažiť zvrhnúť vládu".

Po vzbure zo 6. januára, keď Trumpovi zástancovia násilím vtrhli do sídla amerického Kongresu, sa Milley zúčastnil na nácviku armády a polície, ktorý bol prípravou na inauguráciu nového prezidenta Joea Bidena 20. januára. Washington bol vtedy strážený a uzavretý pre obavy z krajne pravicových skupín ako Proud Boys, ktoré by mohli násilne prerušiť odovzdávanie moci. Generál Milley ich označil za „nacistov". "Títo nacisti sa do mesta nedostanú," povedal odhodlane.

Kniha sa končí tým, ako sa Milleymu uľavilo, že k prevratu nedošlo. „Vďaka Bohu všemohúcemu, loď sme bezpečne zakotvili," povedal manželom Obamovcom niekoľko okamihov po Bidenovej prísahe. „Nikto dnes nemá väčší úsmev než ja. Pod mojím rúškom ho nevidíte, ale mám ho," povedal bývalej prvej dáme USA Michelle Obamovej náčelník Zboru náčelníkov štábov Mark Milley.