Spoločnosť General Electric prestane stavať uhoľné elektrárne a tie existujúce zavrie alebo predá. Americký priemyselný konglomerát sa tak rozhodol, pretože sa chce sústrediť na energiu z obnoviteľných zdrojov, pričom motivácia je ekonomická.

Spravodajský server BBC píše o oznámení jedného z najväčších staviteľov uhoľných elektrární na svete ako o dramatickom obrate. Nezisková organizácia Natural Resources Defense Council uviedla, že ,,už bolo načase". GE síce hovoril už skôr, že sa prestane zameriavať len na fosílne energiu, ale ešte pred piatimi rokmi kúpil za v prepočte takmer desať miliárd libier podnik na výrobu uhoľných turbín, čo bol najväčší obchod v jeho histórii.

google
Neprehliadnite

Google spolu s partnermi chce pomôcť slovenským firmám vo využívaní internetu

O tom, že je alternatívna výroba energie atraktívna aj z ekonomického a rastového hľadiska, hovoril senior viceprezident GE Russell Stokes. Spoločnosť uviedla, že následkom oznámeného rozhodnutia môžu byť rušené pracovné miesta. Už skôr oznámila, že pre pandémiu Covidu-19 zruší 13-tisíc pracovných miest v divízii GE Aviation, ktorá vyrába letecké motory.

Za ,,krásne a čisté uhlie" bojuje v časoch, keď sa od fosílnych palív pre znečisťovanie životného prostredia odvracia mnoho rozvinutých krajín, americký prezident Donald Trump. Terajší šéf Bieleho domu zrušil nariadenie o obmedzení uhoľných emisií z čias svojho predchodcu Baracka Obamu. Úpadok uhoľnej energie sa mu ale zastaviť nepodarilo, pretože podiel na trhu získavajú lacnejšie alternatívy, ako je zemný plyn a solárna a veterná energia.