Povedal to dnes na ekonomickom fóre v Petrohrade generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller. Vo svojom prejave tiež obhajoval rozhodnutie firmy, ktorá po uvalení západných sankcií na Rusko kvôli invázii na Ukrajinu znižuje svoje dodávky do Európy.

„Náš produkt, naše pravidlá"

„Rusko je spoľahlivým dodávateľom energie pre priateľov Ruska," vyhlásil Miller. Gazprom roky opakuje, že je pre svojich zákazníkov spoľahlivým dodávateľom.

„Náš produkt, naše pravidlá. Nehráme podľa pravidiel, ktoré sme nevytvorili, "dodal.

Vývoz ruského plynu do Európy od začiatku západných sankcií neustále klesá. Na jednej strane sa Európska únia snaží zbaviť svojej energetickej závislosti od Ruska, na druhej strane Gazprom zastavil dodávky plynu viacerým zákazníkom, ktorí odmietli systém platieb v rubľoch, ktorý Kremeľ teraz požaduje.

Tento týždeň sa navyše znížil objem plynu dodávaného do Európy plynovodom Nord Stream 1 o 60 percent. Podľa Gazpromu to spôsobili ťažkosti s turbínami nemeckého koncernu Siemens Energy súvisiace práve so sankciami. Siemens Energy problém potvrdil. Nemecko však toto vysvetlenie odmieta a tvrdí, že je nepodložené.

Urýchlia rokovania o predaji plynu do Číny

Miller potvrdil, že dodávky plynu do Európy sa znižujú a ubezpečil, že v blízkej budúcnosti porastie dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) na ázijsko-pacifickom trhu. Na adresu Európy dodal, že to boli európske krajiny, ktoré povedali, že dlhodobé zmluvy nie sú potrebné a Gazprom svoje záväzky voči Európe splnil.

Príjmy Ruska z predaja plynu zatiaľ neboli poklesom dodávok ovplyvnené vďaka prudkému rastu cien. Kremeľ opakovane vyhlásil, že rozhodnutia európskych lídrov sa týkajú predovšetkým ich vlastného obyvateľstva, napísala agentúra AFP.

Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak na fóre dodal, že Rusko urýchli rokovania o predaji plynu do Číny a varoval, že Európa zaplatí za svoje ropné embargo na Rusko vysokú cenu. Podľa neho Európa zaplatí navyše 400 miliárd dolárov za vyššie ceny energií a môže bojovať s nedostatkom ropných produktov. Neuviedol však za aké časové obdobie je táto suma.

Rusko je vysoko závislé od vývozu energií a viac ako polovica dovozu plynu do EÚ pochádza z Ruska. Krajiny EÚ sa dohodli na embargu na predaj ruskej ropy, ktoré by mohlo zastaviť 90 percent ruského vývozu do Európy. Novak predpovedal, že plán na obmedzenie dovozu ropy by mohol viesť k nedostatku ropných produktov na európskom trhu.

Ďalšie dôležité správy

Severný prúd 2 v Nemecku
Neprehliadnite

Ceny plynu v Európe prudko vzrástli. Zima môže byť tuhá