Ruský plynárenský koncern Gazprom zvýšil vlani dodávky plynu pre svojich najväčších odberateľov, Európu, Turecko a Čínu, objem vývozu však zotrval pod úrovňou spred obdobia pandémie.

Gazprom vyviezol v roku 2021 do štátov mimo bývalého Sovietskeho zväzu celkovo 185,1 miliardy kubických metrov (m3) plynu, uviedol v nedeľu šéf spoločnosti Alexej Miller, na ktorého sa odvolali agentúry Bloomberg a Reuters.

Zaostali za vlastným cieľom

Oproti vývozu v roku 2020 to znamená rast približne o 5,8 miliardy m3. Naopak, objem vývozu klesol v porovnaní s rokmi 2018 aj 2019, v ktorých vývoz Gazpromu predstavoval približne 200 miliárd m3.

Do Európy a Turecka dosiahol vývoz podľa výpočtov Bloomberg News a BSC Global Markets na základe údajov Gazpromu zhruba 177 miliárd m3. Gazprom tak zaostal za vlastným „konzervatívnym“ cieľom exportu do Európy a Turecka, podľa ktorého mal za rok 2021 dodať 183 miliárd m3.

plynovod Gazela potrubie
Neprehliadnite

Zima 2021/2022: Vonku sneží, zima duje, Gazprom Európe podkuruje

Pozorne sledovaný export

Navyše v decembri, v ktorom nastupuje obdobie najvyššieho dopytu, predstavoval denný vývoz zo strany Gazpromu v priemere 439 miliónov m3. To je najnižší objem za mesiac december od roku 2014, uviedla agentúra Bloomberg.

Export Gazpromu je v poslednom období pozorne sledovaný, keďže Európa zápasí s nízkymi zásobami plynu, čo ceny komodity vyhnalo v poslednom mesiaci minulého roka na rekordné hodnoty.

Taktika Gazpromu

Gazprom pritom v situácii, keď v Európe začala zimná sezóna a zásoby suroviny v regióne sú nízke, dodáva európskym zákazníkom iba taký objem plynu, aký majú zazmluvnený v rámci dlhodobých kontraktov. Spotový trh si však príliš nevšíma.

Spoločnosť tvrdí, že iba reaguje na dopyt. Podľa európskych predstaviteľov však Gazprom takýmto spôsobom chce urýchliť certifikáciu plynovodu Severný prúd 2, ktorý má dodávať zemný plyn z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka.

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Neprehliadnite

Gazprom napriek sľubom stále nenaplnil svoje nemecké zásobníky plynom