Ruský plynárenský gigant Gazprom naďalej pokračuje v dodávkach plynu cez Ukrajinu. Objem dodávok zostáva na zhruba rovnakej úrovni, povedal agentúre Interfax hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov. Cez Ukrajinu, ktorá teraz čelí rozsiahlej ruskej vojenskej invázii, prúdi plyn aj do Českej republiky.

Stabilné dodávky

Dnešné dodávky plynovodom cez Ukrajinu činia 109,5 milióna kubických metrov, predchádzajúci deň to bolo 109,6 milióna kubických metrov. Podľa zmluvy Gazprom ročne dodá 40 miliárd metrov kubických plynu.

Podľa údajov prevádzkovateľov plynovodov boli dnes ráno toky ruského plynu do Nemecka cez Nord Stream 1 a do Poľska a na Slovensko cez Ukrajinu stabilné.

Plyn prúdi cez Bielorusko a Poľsko smerom do Nemecka aj plynovodom Jamal. Plynovod, ktorý sa na ruských dodávkach plynu do Európy podieľa zhruba 15 percentami, od 21. decembra pracoval v reverznom režime, čo znamená, že plyn z neho prúdil z Nemecka do Poľska. Toky smerom na západ boli obnovené 25. februára, najprv prerušovane, od 8. marca však už nepretržite, napísala agentúra Reuters.

Najväčší zásobnik plynu

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Je kľúčovým dodávateľom plynu do mnohých európskych krajín, vrátane Českej republiky. Západné krajiny teraz kvôli zvažujú, ako znížiť svoju závislosť na ruských energetických surovinách.

Česko dováža väčšinu plynu z Ruska. Popri trase cez Ukrajinu a Slovensko má napojenie na plynovod Nord Stream, ktorý vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka.

Ďalšie dôležité správy

JB 18 Kyjev - Ukrajinský novozvolený premiér   Denys Šmyhaľ počas zasadnutia ukrajinského parlamentu v Kyjeve 4. marca 2020. Ukrajinský parlament schválil v stredu za nového premiéra Denysa Šmyhaľa, ktorého na post ministerského predsedu nominovala strana Sluha národa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Návrh poslanci odobrili počtom 291 hlasov, pričom potrebných bolo najmenej 226. V rámci reorganizácie vládneho kabinetu príde o svoje posty aj niekoľko kľúčových ministrov. FOTO TASR/A
Neprehliadnite

Ukrajina má dosť základných potravín aj plynu, uviedol premiér