Ruský plynárenský koncern Gazprom si na jún nerezervoval žiadne tranzitné kapacity na export plynu do Európy cez Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici. Ukázali to výsledky aukcie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Navyše, údaje z ďalšej aukcie ukázali, že ruská plynárenská spoločnosť si nerezervovala tranzitnú kapacitu na export plynu do Európy ani cez plynovod Jamal. Ten prepravuje ruský plyn cez Bielorusko a Poľsko do Nemecka.

Gazprom už minulý týždeň uviedol, že už nebude prepravovať plyn cez Poľsko cez plynovod Jamal. Dôvodom sú sankcie, ktoré Moskva uvalila na spoločnosť EuRoPol GAZ, ktorá prevádzkuje poľskú časť tohto plynovodu.

Ďalšie dôležité správy

KK34 Vilnius - Na snímke kompresorová stanica Jauniunai neďaleko litovského Vilniusu 5. mája 2022. Vo štvrtok uviedli do prevádzky plynovod spájajúci Litvu a Poľsko. Vybudovanie poľsko-litovského plynovodu, ktorý stál 500 miliónov eur, znamená dosiahnutie ďalšieho stupňa regionálnej nezávislosti od ruských energetických zdrojov. FOTO TASR/AP
A view of hardware of the Jauniunai Gas Compressor station, near Vilnius, Lithuania, Thursday, May 5, 2022. A 500-million-euro ($530 million) Lithuanian-Pol
Neprehliadnite

Gazprom nebude transportovať plyn cez Poľsko a plynovod Jamal