Ruský energetický koncern Gazprom si v pondelok v aukciách nezarezervoval extra kapacitu na export plynu cez meracie stanice Sudža a Sochranovka na hraniciach s Ukrajinou. Ukázali to v pondelok údaje z regionálnej rezervačnej platformy.

Dodatočnú kapacitu na export plynu nad rámec pevných zmlúv si ruský štátny monopol Gazprom zarezervuje, keď dostane požiadavky od klientov.

Dve aukcie cez meracie stanice Sudža a Sochranovka boli bez udania dôvodu zrušené, ukazujú údaje európskej platformy na rezerváciu kapacity plynu.

Ďalšie dve exportné aukcie na apríl cez prepojovací bod Veľké Kapušany na slovensko-ukrajinskej hranici a ropovod Jamal do Poľska a Nemecka sa majú uskutočniť neskôr v pondelok.

Gazprom doposiaľ neodpovedal na žiadosť agentúry Reuters o komentár k zrušeným aukciám v prípade staníc Sudža a Sochranovka.

V samostatnej správe ruský gigant uviedol, že pokračuje v dodávkach plynu do Európy cez Ukrajinu v súlade s požiadavkami európskych spotrebiteľov, pričom ponuky zostali 21. marca na úrovni 104,7 milióna kubických metrov, čo je v porovnaní s víkendom takmer nezmenené.

Ďalšie dôležité správy

WA 36 Gelsenkirchen - Logo energetickej spoločnosti Gazprom, sponzora nemeckého futbalového klubu FC Schalke 04, sa nachádza na aktuálnom drese klubu pred futbalovou arénou v Gelsenkirchene v pondelok 28. februára 2022. Vedenie klubu v pondelok predčasne ukončilo sponzorskú zmluvu s energetickou spoločnosťou Gazprom, ktorej väčšinový vlastník je Ruská federácia. Ide o reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorú podporuje aj Bielorusko. Tímu patrí v tabuľke druhej najvyššej nemeckej súťaže piate
Neprehliadnite

Gazprom pokračuje v stabilných dodávkach plynu cez Ukrajinu