Gastrosektoru hrozí prepúšťanie desiatok tisíc ľudí, môže za to od polnoci platný lockdown a nedostatočné kompenzácie. Aliancia slovenskej gastronómie (ASG) preto volá po opätovnom zapnutí opatrenia 3B zo schémy prvej pomoci a zvýšení pomoci namiesto schémy Prvá pomoc + na Prvú pomoc ++.

Obmedzenia týždne navyše

Aliancia pripomína, že kým mnohé sektory si situáciu spred roka pripomenuli až vo štvrtok ráno, keď sa naplno prejavil lockdown, gastrosegment už čelí obmedzeniam niekoľko týždňov.

„Podľa štatistického úradu po druhej vlne pandémie skončilo v gastre až 40 000 ľudí. Počas tretej vlny ich pravdepodobne skončí ešte viac,“ poznamenal prezident ASG Viliam Pavlovský (na snímke).

JB 30 Samara - Zatvorená kaviareň v prázdnom obchodnom dome v ruskom meste Samara 25. októbra 2021. Rusko potvrdilo ďalší denný rekord čo sa týka nárastu počtu infikovaných ako aj rekordný denný počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom. V krajine i v najviac zasiahnutej metropole Moskva vstúpili do platnosti nové pandemické opatrenia, ktorými chce ruská vláda spomaliť šírenie vírusu, informovali agentúra Reuters a AFP. FOTO TASR/AP

A closed cafe is seen inside an empty shopping mall closed due
Neprehliadnite

Top udalosti v gastre a retaili: Bude dosť krčahov na vodu? Vianočné darčeky zaplatené o mesiac

Svoj predpoklad vysvetľuje tým, že druhá vlna bola sprevádzaná kompenzáciami, vďaka ktorým dokázal sektor aspoň prežiť. „Pomoc, ktorá je zapnutá teraz, však nestačí. Nechápeme, že vláda nevidí, že ak sa nezapnú kompenzácie aspoň v rozsahu z druhej vlny, gastro pôjde ku dnu a desiatky tisíc zamestnancov skončia na úrade práce,“povedal Pavlovský.

Nedostatčné kompenzácie

Podotkol však, že gastro je obmedzované väčšinu času už dva roky a kompenzácie neboli úplne dostatočné ani v jednej z pandemických vĺn. „V tretej vlne sú aj tí, ktorí mali väčšie rezervy na 'horšie časy', naozaj na úplnom dne a totálne zadlžení. Horšia situácia, ako je teraz, tu ešte nebola,“dodal Pavlovský.

Na snímke poslanec Národnej rady SR (NRSR) Ladislav Kamenický (SMER-SD) pred mimoriadnou schôdzou parlamentu k poľnohospodárskemu a lesnému pôdnemu fondu na Slovensku v Bratislave 14. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ladislav Kamenický: Matovičova telenovela končí zle pre SZČO

Gastrosektoru podľa aliancie nepomôže ani zvýšenie pomocnej schémy z Prvej pomoci na Prvú pomoc+, ktorú v stredu (24. 11.) odobril vládny kabinet. Pavlovský vyčíslil, že to reálne znamená, že firma musí na každého zamestnanca v priemere vynaložiť mesačne 278 eur z vlastných zdrojov, pričom z tejto sumy si štát vezme asi 100 eur na odvodoch.

„Pri 20 zamestnancoch sa bavíme o sume takmer 6000 eur mesačne. Pýtame sa, odkiaľ má prevádzka, ktorá je nariadením štátu zatvorená, tieto financie vziať?“ uzavrel Pavlovský.