Spoločnosť Vaša Slovensko a jej gastrolístky tak skončili so starým rokom. Firma ešte vlani v októbri ohlásila spojenie s väčším konkurentom – spoločnosťou Edenred a začiatkom januára tohto roka zanikla.

Firma Edenred sa po fúzii stala potenciálnou jednotkou na slovenskom trhu s gastrolístkami. Tržby oboch spoločnosti v roku 2016 presiahli v súčte 15 miliónov eur, doterajšia jednotka na trhu Le Cheque Dejeuner dosiahla v rovnakom roku tržby 12,8 milióna eur.

Poukážky Vaša Slovensko platia podľa stanoviska spoločnosti do pôvodného dňa skončenia ich platnosti.

Ostali štyri

Nový rok priniesol aj ďalšiu zmenu na tomto trhu. Firma Le Cheque Dejeuner od januára 2018 pôsobí pod novým názvom Up Slovensko.

„Zmena názvu našej spoločnosti nemení platnosť vydaných kariet či poukážok. Rovnako nemá vplyv na naše obchodno-právne vzťahy, to znamená, že všetky práva a povinnosti z nich vyplývajúce ostávajú bez zmien,“ uvádza firma v oficiálnom vyhlásení.

Okrem spoločností Up Slovensko a Edenred vydávajú gastrolístky na Slovensku ešte spoločnosti Doxx - Stravné lístky s tržbami 5,7 milióna eur a Sodexo Pass SR s tržbami 5,6 milióna eur v roku 2016.

Pokuty za kartel

Všetky uvedené firmy v minulom roku dostali od Protimonopolného úradu pokuty za kartel. Úrad v rozsiahlej správe uviedol, že si rozdelili trh, dohodli si vzájomné nepreberanie klientov či spoločný postup v tendroch. Súčasne tlačili obchodné reťazce, aby obmedzili počet prijímaných gastrolístkov. Úrad im za to vyrúbil pokuty od 20-tisíc eur do 1,1 milióna eur a vláde odporučil gastrolístky zrušiť. 

Doterajšie pokusy zrušiť systém gastrolístkov v parlamente neuspeli. Pred piatimi rokmi navrhlo OĽaNO zaviesť do Zákonníka práce možnosť výberu medzi gastrolístkami a úhradou stravy v hotovosti, ale návrh neprešiel o jeden hlas.