Predstavitelia gastra a hoteliérstva boli včera konečne vypočutí. Po otvorenom liste, ktorý adresovali premiérovi E. Hegerovi, ministrovi dopravy a výstavby ako aj šéfovi rezortu hospodárstva. Po dlhej ignorácii sa, podľa slov hovorcu Úradu vlády, stretli v konštruktívnej debate. V stredu sa má na podnet premiéra konať pracovné stretnutie, kam sú okrem členov asociácií z Horeca segmentu prizvaní aj zdravotníci, členovia pandemického konzília a kompetentní ministri.

Faktom však zostáva, že aktuálne naozaj prichádzame o najlepšiu sezónu,"
Viliam Pavlovský, prezident Asociácie slovenskej gastronómie

„Spolu s príslušnými ministrami budeme riešiť zostávajúce otvorené otázky týkajúce sa segmentu podnikania, ktorý najviac doplatil na pandémiu. Momentálne sme ale v zložitej pandemickej situácii a pri samotnom prehodnocovaní opatrení musíme myslieť najmä na situáciu v nemocniciach,“ uviedol premiér. Tá sa však pomaly zlepšuje a stav hospitalizovaných k utorku hlási 2 967, čo je oproti predošlému dňu pokles o štrnásť.

Čo bude po 9. januári

Slovenský gastrosektor je spolu s ubytovacími zariadeniami jediný v Európe, ktorý má popri maloobchodných prevádzkach a ďalších službách zatvorené práve reštauračné zariadenia. Preto bolo pre Asociáciu slovenskej gastronómie (ASG) a ďalších pridružených organizácií dôležité opätovne predostrieť požiadavky, ktoré by im pomohli. Okrem stále sa opakujúceho zníženia sadzby DPH na úroveň minimálne 10 percent, išlo predovšetkým o kompenzácie, ktoré ešte mnohí nedostali ani za uplynulé mesiace. Opakujú, že stoja na likvidačnej hranici. Zaujímalo ich tiež, čo bude s Horeca sektorom po 9. januári, kedy by malo dôjsť k zmene pandemických opatrení. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa