Aj vzhľadom na aktuálny stav a uvedomujúc si potrebu upokojiť situáciu, aby polícia nebola pod tlakom, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar skončí. Bude to k 31. máju tohto roka, teraz to nemôže byť, keďže chýbajú viceprezidenti.

Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini, ktorý je poverený riadením rezortu vnútra. Ako vysvetlil, dohodol sa na tom s T. Gašparom. Podľa P. Pellegriniho je polícia bezpečnostnou zložkou, v rámci ktorej je potrebné postupne pripraviť prechod kompetencií.

Do konca mája by sa podľa neho malo podariť nájsť za T. Gašpara primeranú náhradu v podobe dočasného vedenia. Pripomenul, že v pripomienkovom konaní je zároveň návrh zákona, v rámci ktorého sa bude vedenie polície vyberať po novom, prostredníctvom výberového konania.

Predseda vlády zopakoval, že T. Gašpara vníma ako osobu kompetentnú riadiť Policajný zbor. Tiež však vníma, že „cez jeho osobu a meno sa vytváral enormný tlak až útok na políciu“. „A to nie je dobre,“ skonštatoval.

Zároveň zdôraznil, že koniec T. Gašpara vo funkcii „nebude mať žiaden vplyv na vyšetrovanie vraždy“ s poukazom na dvojnásobnú vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

T. Gašpar podľa vlastných slov odchádza, aby mohol Policajný zbor fungovať „bez atakov“. „Ide mi o to, aby Policajný zbor pracoval vo svojich štandardoch a podmienkach,“ povedal. Pokiaľ ide o otázku ďalšieho zotrvania v polícii, T. Gašpar sa k tejto téme ešte nevedel vyjadriť, preferoval by vraj odchod do civilu. Je však pripravený „prispieť dobrou radou“.

Pellegriniho krok chvália aj v opozícii

Iniciatíva Za slušné Slovensko: „Kroky pána Gašpara budeme do poslednej chvíle veľmi pozorne sledovať. Všetci slušní ľudia, ktorým záleží na Slovensku môžu by na seba hrdí. Ich tlak donútil odstúpiť pána Fica, pána Kaliňáka, pána Druckera, pána Valockého a dnes i policajného prezidenta Gašpara.“ Iniciatíva nevidí dôvod, prečo by mal T. Gašpar zotrvávať vo funkcii.

Veronika Remišová, OĽaNO: „Verím, že na miesto dočasného prezidenta policajného zboru vyberie minister vnútra človeka, ktorý bude profesionál a hlavne nebude prepojený na finančné skupiny, alebo oligarchov v pozadí vládnej koalície.“ Rozhodnutie predsedu vlády víta.

Milan Krajniak, Sme Rodina: „Vzhľadom na to, že nie je ustanovený prvý policajný viceprezident, dokážem chápať, že si chce Pellegrini nechať čas, aby si situáciu vo vedení policajného zboru premyslel.“ Odvolanie T. Gašpara považuje za dobrý prvý krok.

Ľubomír Galko, SaS: „Jeho odchod je výsledok tlaku verejnosti. Treba systémové zmeny.“ Verejnosť musí podľa neho vydržať a v tlaku pokračovať.