„Sám si tú žiadosť o odchod z funkcie nedám. Urobím tak, až keď o to budem požiadaný, respektíve ak ma minister vnútra odvolá,“ avizoval. Neodstúpi len preto, že ho vyzýva ulica. Plné námestia nepovažuje za hlas celého Slovenska a všetkých jeho občanov.

T. Gašpar si zároveň nemyslí, že on ako osoba je ten, kto polarizuje spoločnosť. „Odpolitizovanie polície, po ktorom sa toľko v uliciach volá, je paradoxne v rámci hesiel vo vzťahu k mojej osobe politické. Nemyslím si, že tu rozhodujú argumenty a zdravý rozum, ale hrá sa na emócie a vytvára sa nefunkčný obraz Policajného zboru,“ povedal.

Po šiestich rokoch, čo riadi políciu, to považuje za neprijateľné a pociťuje to ako osobnú krivdu. „Z úcty k tisícom policajtov a k mojej rodine sa potrebujem sčasti obhajovať,“ poznamenal a poukázal na pozitívne policajné výsledky a štatistiky, rozloženia zločineckých skupín, ako aj na kroky, ktoré počas svojho pôsobenia vykonal. „Demisiu nepodám, tento boj dobojujem do konca,“ dodal.

„Rozhodnutia ministra vnútra Tomáša Druckera neodvolať ma z funkcie prezidenta Policajného zboru, ale súčasne podať demisiu, sú pre mňa prekvapujúce a neočakávané,“ uviedol T. Gašpar v písomnom stanovisku v pondelok.

Prezident Andrej Kiska v utorok prijal demisiu T. Druckera. Vedením rezortu poverila hlava štátu dočasne predsedu vlády Petra Pellegriniho. T. Drucker šéfoval rezortu necelý mesiac. Svoje rozhodnutie odísť oznámil po tom, čo neodvolal policajného prezidenta T. Gašpara. Nechce prispievať k polarizácii spoločnosti.