Šéfovia skupiny G20 prvý deň summitu v Cannes diskutujú o tom, ako ochrániť veľké krajiny eurozóny ako Taliansko a Španielsko, pred pádom do hlbokej dlhovej krízy. Agentúre Reuters to povedal jeden z indických delegátov. Taliansko sa podľa návrhu dokumentu zo summitu zaväzuje od budúceho roka urýchlene znížiť zadlženosť a dostať rozpočet do roku 2013 do "takmer vyrovnanej bilancie".

“Na G20 sa hovorí o dopadoch gréckej krízy a teraz sa diskutuje o vybudovaní ochranného finančného múru okolo krajín ako Taliansko a Španielsko, ktoré sú veľmi veľkými ekonomikami eurozóny," povedal podpredseda indickej plánovacej komisie Montek Singh Ahluwalia.
Tretia a štvrtá najväčšia ekonomika menovej únie sa v posledných mesiacoch kvôli šíreniu dlhovej krízy eurozónou dostali do problémov a riziková prirážka ich dlhopisov na trhoch výrazne vzrástla. Investori sa obávajú, že tieto krajiny budú nútené nasledovať Grécko, Írsko a Portugalsko a požiadať o medzinárodnú finančnú pomoc.

Taliansko, ktorého dlh je po Grécku najvyšší v eurozóne, je pod tlakom, aby prijalo štrukturálne reformy a uskutočnilo výrazné škrty vo výdavkoch. Na summite EÚ minulý týždeň Taliansko sľúbilo, že do roku 2013 dosiahne vyrovnaný rozpočet. V dokumente sa však píše, že fiškálne ciele Talianska budú podporené "posilnením fiškálnych pravidiel vyplývajúcich z európskej legislatívy, ako aj z ústavného dodatku o vyrovnanom rozpočte".

G20 tiež zvažuje návrh Medzinárodného menového fondu (MMF) zaviesť novú úverovú linku na pomoc krajinám ohrozeným ekonomickými otrasmi mimo ich kontrolu. Podľa informovaných zdrojov sa má tiež diskutovať o tom, že by MMF nalial do globálnej ekonomiky miliardy dolárov prostredníctvom osobitnej alokácie svojej meny SDR, takzvaných Zvláštnych práv čerpania. To by malo posilniť finančnú stabilitu, ktorú podkopáva neistota okolo dlhovej krízy eurozóny.

Ilustračné foto na titulke SITA / AP