Voľby odpískali jeden nekonečný zápas o zmenu. Labutiu pieseň si zahrali oligarchovia zo Smeru a prestupové obdobie sa nieslo v znamení nového Hlasu. A starého Smeru.

Tí noví začali ihneď kopať priame kopy, no gól zatiaľ nedali. Ťah na bránku však majú. Viete, čo urobí kapitán tímu, ktorý má problém so spoluhráčmi? Nezačne sa v strede zápasu rozkrikovať na svojich. Počká na studenú sprchu v šatni a po zápase sa diskutuje. Dvere sú zatvorené, aby nikto nevidel, čo sa vo vnútri deje. Keď sa problémy vydiskutujú, sústredenie proti súperovi je omnoho lepšie. Tím má spoločný cieľ a jasnú víziu.

Igor Matovič je však hráč s kapitánskou páskou, ku ktorej prišiel ako slepé kura k zrnu. Nebol na ňu pripravený, navyše svoje líderské schopnosti založil na faulovaní. Kope do spoluhráčov, vysmieva sa z nich a obviňuje ich z jeho vlastných chýb a neschopnosti.

Richard Sulík je zatiaľ ten hráč, ktorý chce zostať. Hoci je to zdatný futbalista, nechce svoje chyby zopakovať. Jeho submisivita udržuje súčasné zostavenie vlády, pretože nič iné mu nezostáva. I. Matovič si uvedomuje, že bez Sulíka v tíme sa hrať dá. Síce oslabený, stále to však môže uhrať.

V tomto zápase nie je rozhodca s červenou kartou. Nemá ju nik. Fico s Pellegrinim básnia o referende, ktoré už dnes mnohí právnici považujú za protiústavné. Len si nenahnevať Borisa Kollára, myslí si možno I. Matovič. Preto mu ustupuje, kde sa dá. Hollého návrh o verejnom obstarávaní bude skúška ohňom.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie ohľadne svojej   diplomovej práce 22. júla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Igor Matovič: Opak lídra a majster v hádzaní zodpovednosti na iných

Stále nie sme ani v polčase. Hrať tretinu zápasu so spoluhráčmi, ktorých kopete, je cesta do pekla. Dnes pribudol ďalší nepriateľ futbalu. Vedci a analytici. Ak si predstavíme politiku ako futbalový svet, zistíme, že súčasná vláda ignoruje vedcov, analytikov a ich odporúčania. Opäť sa spolieha na vlastné sólo, ktoré je nevyspytateľné a nikto nevie, čo očakávať. Gól možno dajú, ale do vlastnej bránky.

Skóre tohto zápasu bude mať dopad na tisíce ľudí či firiem. V konečnom dôsledku – a naznačujú to aj prieskumy – môžu celú play-off vyhrať súperi z Hlasu a Smeru. Návrat starého „mančaftu“ očakávajú mnohí, no najmä tí, ktorí dnes sedia na trestnej lavici s nejasným osudom. Jankovskej tím je v zálohe pripravený nabehnúť na trávnik a zapustiť nové korene, hoci pod povrchom je trávnik opotrebovaný a zničený. Navonok však vyzerá dobre.

Ešte žiadny tím v histórii nebol úspešný, ak ich líder osočoval či vyhováral sa na kadejaké okolnosti. Raz policajti, potom Sulík, neskôr samosprávy a teraz vedci. Každý zápas sa raz skončí a príde nová sezóna. Je čas vymeniť kapitána tímu, tie futbalové to robia pomerne často a nikomu to zatiaľ neublížilo. Vlastných gólov už bolo mnoho.