Summit lídrov NATO v Madride je pre Alianciu príležitosťou, aby dokázala, že chápe rozsah hrozby zo strany Kremľa a že je pripravená a vybavená brániť sa proti akémukoľvek ruskému pokusu dostať sa za hranice Ukrajiny a zaútočiť na východné krídlo NATO. V utorkovom komentári to uviedol britský denník Financial Times.

Navýšenie počtu vojakov

„NATO rozmiestni niekoľko tisíc vojakov do každého pobaltského štátu a rozšíri svoje sily rýchlej reakcie zo 40-tisíc na 300-tisíc. Tieto jednotky budú schopné zasiahnuť v priebehu niekoľkých hodín po prípadnom útoku," napísali Financial Times, podľa ktorých bude v strategických oblastiach vopred rozmiestnených viac ťažkých zbraní či logistickej podpory.

„Rozmiestňovanie jednotiek a ťažkých zbraní je čiastočne návratom k modelu z obdobia studenej vojny, keď najvyšší veliteľ NATO presne vedel, ktoré sily sú v pohotovosti a kde a ako rýchlo sa môžu pohybovať. Mnohé lekcie o odstrašovaní a obrane sa však za uplynulé tri desaťročia zabudli a musia sa znova naučiť," dodali Financial Times.

Nutnosť predísť konfliktu

Podľa Financial Times prijíma Severoatlantická aliancia svoju novú strategickú koncepciu oneskorene. Dokument zrejme označí Rusko za „najvýznamnejšiu a priamu hrozbu" pre bezpečnosť členských štátov NATO. Prestížny denník však pripomenul, že podobne ako počas obdobia studenej vojny, musia byť spojenci v rámci NATO „opäť ochotní investovať značné úsilie a zdroje do prípravy na niečo, čo dúfajú, že sa nikdy nestane", s cieľom zabezpečiť, aby sa to naozaj nikdy nestalo.

Ďalšie dôležité správy

PK 35 Madrid - Pracovník upravuje plagát s logom summitu NATO pred budovou, v ktorej sa bude summit konať v Madride 27. júna 2022. Španielsko orientuje svoju zahraničnú politiku smerom k Afrike a zároveň lobuje v EÚ i v rámci NATO za podporu pri riešení migrácie z tohto kontinentu, ktorú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

A worker fixes a NATO poster outside the NATO Summit building ahead of the summit in Madrid, Spain, Monday, June 27, 2022. (AP Photo/Manu Fernandez)
Neprehliadnite

NATO prijme novú strategickú koncepciu. Čo od nej možno očakávať?