Holandská vláda odmietla investovať do továrne na vakcínu AstraZeneca vo svojej vlastnej krajine. Do závodu, patriaceho farmaceutickému gigantu AstraZeneca, nedala jediné euro ani Európska únia. Na zvýšenie výroby očkovacej látky v továrni Halix v holandskom Leidene sa sumou viac ako 20 miliónov libier zatiaľ zložili iba britskí daňoví poplatníci, píše The Telegraph. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vlani v apríli schválil investíciu na základe záruky, že dodávky budú smerovať do Veľkej Británie.

Výrobu vakcín AstraZenecy v závode Halix v Holandsku pritom povolila Európska agentúra pre lieky (EMA) až koncom marca 2020. Závod má kapacitu produkovať približne päť miliónov dávok vakcíny od Oxfordskej univerzity mesačne. Pre podozrenia zo zdravotných komplikácií však mnoho členských štátov EÚ očkovanie AstraZenecou stoplo. Brusel napriek tomu trvá na tom, že dodávky z holandskej továrne teraz musia zostať v Európe. Argumentuje tým, že AstraZeneca si neplní zmluvné záväzky v dodávkach vakcín členským štátom EÚ.

Kde končia vakcíny?

Britsko-švédska firma totiž oznámila, že Európskej únii v prvom štvrťroku dodá maximálne tretinu z pôvodne sľúbených 90 miliónov vakcín. Továreň Halix je tak príkladom toho, že vakcíny vyrobené na území Európskej únie nekončia v členských štátoch, aj keď tie majú na ne zmluvný nárok.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa