GE podľa zdrojov agentúry Reuters rokuje o prevzatí výroby turbín a ďalších energetických zariadení za zhruba 13 miliárd dolárov (9,4 miliardy eur). Siemens podľa denníka Le Figaro za túto divíziu ponúka časť svojej výroby vlakov a bližšie nešpecifikovanú sumu v hotovosti.

Siemens v nedeľu uviedol, že má záujem o rokovania s firmou Alstom a že jej poslali list, aby „signalizovali svoju ochotu diskutovať o budúcich strategických príležitostiach“.

Francúzska vláda zaujíma k možnému predaju aktivít Alstomu veľmi opatrný postoj. Pôvodne sa predpokladalo, že A. Montebourg bude v nedeľu rokovať s generálnym riaditeľom GE Jeffom Immeltom. Ministrova hovorkyňa však po správe o záujme zo strany Siemensu oznámila, že stretnutie bolo o niekoľko dní odložené. „[Vláda] chce čas na dôkladné preskúmanie týchto návrhov,“ vyhlásil minister.

Montebourg charakterizoval ponuku GE ako „nákup energetickej časti Alstomu“. Cieľom návrhu Siemensu je podľa ministra „vytvoriť dvoch európskych šampiónov v energetickom a dopravnom sektore“. Montebourg už predtým sľúbil, že ochráni národné záujmy a preskúma možné alternatívy návrhu GE.

Energetická divízia Alstomu vyrába turbíny pre uhoľné, plynové, veterné i jadrové elektrárne a systémy na prenos elektriny. Dopravná divízia je známa napríklad výrobou rýchlovlakov TGV.

Alstom, ktorý celosvetovo zamestnáva okolo 93-tisíc ľudí, má v posledných rokoch problémy s poklesom dopytu a je veľmi závislý od zákaziek od dvoch francúzskych štátnych podnikov – železničnej spoločnosti SNCF a elektrárenskej EDF.

Aktualizované 27. apríla 2014 o 20.35:

Francúzsky prezident François Hollande v nedeľu večer zvolal ministrov, aby s nimi prebral situáciu okolo Alstomu. Prezidentov úrad po schôdzke oznámil, že chce do pondelka rána vydať na túto tému ďalšie vyhlásenie.