Francúzsky premiér Édouard Philippe odovzdal v piatok demisiu do rúk prezidenta Emmanuela Macrona. Tento krok znamená koniec celej vlády. Zatiaľ nie je jasné, či Macron odchádzajúceho premiéra opätovne vymenuje do funkcie, v ktorej by mal za normálnych okolností zotrvať ešte dva roky.

WA 8 Paríž - Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas stretnutia v krízovom centre na pôde ministerstva vnútra v Paríži 20. marca 2020. Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 78 ľudí. Celkový počet obetí nákazy sa tak v krajine vyšplhal na 450. Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady. FOTO TASR/AP 

French President Emmanuel Macron attends a meeting at the emergency crisis center of the Interior Ministry in Paris, Friday, March 20, 2020
Neprehliadnite

Macron sa snaží získať podporu Holandska pre plán obnovy

Podľa vlastných slov pripravuje Macron zmenu vládnutia, počas ktorého sa môže viac zamerať na sociálne alebo „zelené“ témy. Takéto smerovanie by bolo vyvážením jeho prevažne stredovo-pravicovej vlády zameranej na podporu podnikateľov.

Macronova vládnuca strana Republika v pohybe (LREM) v nedeľu utrpela porážku v druhom kole komunálnych volieb, kde významné úspechy dosiahli práve kandidáti environmentálnej strany Európa Ekológia-Zelení (EELV).

Philippe získal vo voľbách post primátora mesta Le Havre na severozápade Francúzska. Do vymenovania novej vlády však zostáva vo funkcii premiéra v obmedzenej kapacite, informuje DPA.