Francúzski zákonodarcovia definitívne schválili návrh zákona o verejnej bezpečnosti, kvôli ktorému sa vo Francúzsku v posledných mesiacoch opakovane protestovalo. Konečný súhlas udelila dolná komora parlamentu po úprave najkontroverznejšieho ustanovenia týkajúceho sa zverejňovania záberov s policajtmi. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

V Národnom zhromaždení, ktoré ovláda strana francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, prešlo upravené opatrenie pomerom 75 hlasov ku 33. Podľa AFP sa nehlasovalo v tak vypätej atmosfére ako pri prvom čítaní zákona. Senát už ho odsúhlasil skôr.

Autori návrhu v snahe zmierniť odpor verejnosti pozmenili najviac kritizovaný paragraf, ktorý pôvodne kriminalizoval zverejňovanie snímok polície s úmyslom strážcom zákona ublížiť. Upravená verzia počíta s pokutou a až päťročným odňatím slobody pre tých, kto by pomáhali identifikovať aktívneho člena bezpečnostných zložiek ,,so zjavným zámerom" spôsobiť ujmu.

EBE 2 Paríž - Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron čaká na  albánskeho premiéra Ediho Ramu v Elyzejskom Paláci 22. marca 2021. FOTO TASR/AP
French President Emmanuel Macron waits for Albanian prime minister Edi Rama before a working lunch at the Elyse palace, Monday, March 22, 2021 in Paris. (AP Photo/Lewis Joly)
Neprehliadnite

Francúzsko chce ozdravovať verejné financie len postupne

Kritici podľa AP majú za to, že ustanovenie je stále nejasné. Obávajú sa dopadu na iniciatívy v boji proti policajnej brutalite či rokovania policajtov s prvkami diskriminácie. Francúzska vetva organizácie Amnesty International na twitteri varovala pred ohrozením občianskych slobôd a odsúdila údajné rozširovanie dohľadu nad populáciou.

Macronova vláda zákon prezentuje ako prostriedok ochrany polície pred útokmi extrémistov vyhrážkami alebo pred obťažovaním prostredníctvom internetu. Opatrenia okrem iného prideľuje väčšiu autonómiu lokálnym policajným zborom a rozširuje možnosti používania dronov.