Francúzsky parlament definitívne schválil v pondelok skoro ráno zákon, ktorý bude žiadať od ľudí špeciálne očkovacie preukazy pri vstupe do všetkých reštaurácií a pri cestovaní v rámci krajiny. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Napätá situácia v krajine

Obe opatrenia vyvolali v krajine protesty a politické napätie. Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda tvrdia, že opatrenia sú nutné na ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva a nemocníc, pretože nákaza znova silnie, a takto sa dá vyhnúť novým lockdownom. Schválený zákon vyžaduje od všetkých pracovníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, aby sa do 15. septembra začali očkovať, inak im hrozí dočasné prepustenie.

Legislatíva tiež vyžaduje „zdravotný pas" pri vstupe do všetkých reštaurácií, vlakov, lietadiel a na niektoré ďalšie verejné miesta. Najprv sa nariadenie bude týkať len všetkých dospelých, ale od 30. septembra sa bude vzťahovať na každého vo veku 12 rokov a viac.

WA 15 Paríž - Francúzsky premiér Jean Castex počas tlačovej konferencie po zasadnutí vlády v Elyzejskom paláci v stredu 28. apríla 2021. Francúzska vláda v stredu navrhla sprísniť zákon o boji proti terorizmu po tom, ako minulý štvrtok prišla pri útoku nožom o život policajtka.  Policajtka zahynula po tom, ako na ňu zaútočil nožom muž z Tuniska, ktorého následne zastrelili policajti. Castex však uviedol, že tento návrh zákona je v príprave už dlhší čas. Návrh vypracovali ministerstvo spravodlivo
Neprehliadnite

Francúzsko sprísni podmienky vstupu pre cestujúcich z viacerých krajín Európy

Občan takýto zdravotný pas získa, len keď predloží dôkaz, že je úplne zaočkovaný, aktuálne negatívne testovaný alebo nedávno prekonal nákazu koronavírusom. Platiť bude papierový aj digitálny doklad. Nový zákon takisto stanovuje, že vláda svojím nariadením určí, ako sa bude pristupovať k dokladom o zaočkovaní z iných krajín.

Návrh zákona bol predložený len pred šiestimi dňami. Zákonodarcovia na ňom pracovali počas noci a cez víkend, aby dosiahli kompromisnú verziu. Senát ju schválil v nedeľu neskoro večer a Národné zhromaždenie (druhá komora parlamentu) po nedeľnej polnoci. Tieto pravidlá môžu uplatňované do 15. novembra - v závislosti od epidemiologickej situácie.

Občania vyšli do ulíc

Macron v príhovore apeloval na národnú jednotu a vyzýval ľudí na hromadné očkovanie, ktoré pomôže v boji proti novej vlne koronavírusu. Prezident takisto kritizoval ľudí, ktorí podnecujú nálady proti očkovaniu a protesty, píše AP. V sobotu protestovalo proti špeciálnym covid pasom do reštaurácií a proti povinnému očkovaniu zdravotníkov približne 160-tisíc ľudí po celom Francúzsku. Mnohí pochodujúci skandovali „Slobodu!" a vyhlasovali, že vláda im nemôže prikazovať, čo majú robiť.

WA 22 Brusel - Francúzsky prezident Emmanuel macron počúva otázky na tlačovej konferencii po skončení summitu EÚ v Bruseli v piatok 25. júna 2021. FOTO TASR/AP 

French President Emmanuel Macron talks to journalists during a news conference at the end of an EU summit at the European Council building in Brussels, Friday, June 25, 2021. EU leaders discussed the economic challenges the bloc faces due to coronavirus restrictions and will review progress on their banking union and capital markets uni
Neprehliadnite

Desiatky tisíc ľudí vo Francúzsku protestovali proti covidpasom a iným opatreniam

Macron kritizoval „ľudí, ktorí iracionálne, niekedy cynicky, manipulatívne mobilizujú" ostatných proti očkovaniu. Medzi organizátormi týchto protestov boli krajne pravicoví politici a extrémisticky zmýšľajúci členovia francúzskeho hnutia tzv. žltých viest, ktorí využívajú hnev ľudí proti Macronovej vláde.

Vo Francúzsku zomrelo s koronavírusom celkovo vyše 111-tisíc ľudí a krajina teraz denne zaznamenáva približne 20-tisíc nových prípadov nákazy - v porovnaní s iba niekoľkými tisíckami zo začiatku tohto mesiaca.