Francúzska spoločnosť TotalEnergies podpísala v sobotu dohodu o ďalšej investícii vo výške 1,5 miliardy dolárov (1,55 miliardy eur) do rozšírenia produkcie zemného plynu v Katare. Dohoda prichádza v čase, keď sa Európa snaží nájsť nové zdroje energie, ktoré by nahradili ruské dodávky. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Francúzsky energetický gigant bude mať podiel vo výške 9,3 percenta v projekte North Field South a stal sa prvým zahraničným partnerom v tejto časti rozsiahleho ložiska North Field.

„Qatar Energy oznamuje výber TotalEnergies ako partnera pre rozvoj North Field South,“ uviedla oficiálna katarská tlačová agentúra QNA. „Noví partneri budú ohlásení neskôr.“

Štvrtina z ložiska pre zahraničné firmy

TotalEnergies tak pomôže financovať ťažbu plynu z ložiska North Field South, na ktorom by bolo vyhradených 25 percent pre zahraničné energetické firmy.

V júni TotalEnergies dosiahol dohodu o investícii 2 miliardy dolárov v rámci účasti na obrovskom projekte North Field East, ktorý pomôže Kataru zvýšiť produkciu skvapalneného zemného plynu (LNG) o viac ako 60 percent do roku 2027.

Generálny riaditeľ francúzskeho koncernu Patrick Pouyanne v sobotu povedal, že najnovšia dohoda si vyžiada ďalších 1,5 miliardy dolárov a dodal, že jeho firma by prevzala ešte väčší podiel v projekte, ak by to bolo možné.

Za bezpečnosť dodávok sa platí

„Určite potrebujeme novú kapacitu a toto je perfektne načasované,“ povedal novinárom a dodal, že európske krajiny musia byť pripravené uzavrieť viac dlhodobých kontraktov a možno aj zaplatiť vyššiu cenu za garanciu energickej bezpečnosti.

„Za bezpečnosť dodávok sa platí,“ povedal Pouyanne.

Do Kataru mieri v nedeľu aj nemecký kancelár Olaf Scholz v rámci svojho turné v regióne.

Rokujú aj s ďalšímí koncernami

Katar rokuje tiež s britským ropným koncernom Shell, ako aj s talianskou spoločnosťou Eni a americkými gigantmi ConocoPhillips a ExxonMobil, ktoré sa zaujímajú o účasť na projekte North Field East.

V najbližších týždňoch budú oznámené ďalšie spoločnosti, ktoré získajú podiel v North Field, uviedli zdroje z Kataru, ale TotalEnergies bude mať najväčší.

Katar je už teraz jedným z popredných svetových producentov LNG spolu so Spojenými štátmi a Austráliou a očakáva sa, že prvé dodávky LNG z North Field sa začnú v roku 2026.

Ďalšie dôležité správy

Nemecký kancelár Olaf Scholz.
Neprehliadnite

SAE a Nemecko uzavreli dohodu o dodávkach LNG a nafty