Francúzsko by mohlo na dva roky prerušiť vývoz elektriny do Talianska, pretože sa potýka s poklesom produkcie vo svojich jadrových elektrárňach. Informovala o tom dnes agentúra Bloomberg. Dodávky z Francúzska sa na talianskej spotrebe elektriny podieľajú zhruba piatimi percentami.

Hovorkyňa talianskeho ministerstva energetiky dnes podľa agentúry Bloomberg uviedla, že Taliansko už pracuje na plánoch na vykompenzovanie akéhokoľvek obmedzenia dodávok po tom, ako dostalo od francúzskej elektrárenskej spoločnosti EDF písomnú správu o možnom zastavení vývozu. Potvrdila tak skoršiu správu denníka La Repubblica. Hovorca EDF však túto správu poprel s tým, že firma žiadny list talianskym úradom neposlala. Francúzske ministerstvo financií sa odmietlo vyjadriť.

Predpokladá sa, že výroba jadrových elektrární EDF v dôsledku problémov s údržbou klesne na najnižšiu úroveň za viac ako tri desaťročia, takže Francúzsko sa zmení z tradičného čistého vývozcu elektrickej energie na čistého dovozcu. Pokles produkcie elektriny vo Francúzsku prehlbuje energetickú krízu v Európe, za ktorou stojí obmedzovanie dodávok plynu z Ruska, píše Bloomberg.

Energetické problémy sú testom solidarity medzi členskými štátmi Európskej únie. Prípadné prerušenie francúzskych dodávok elektriny do Talianska naznačuje, že v prípade prehĺbenia energetickej krízy by mohli prevážiť národné záujmy, upozorňuje Bloomberg.

Situácia okolo dodávok ruského plynu sa skomplikovala, keď Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Rusko obmedzovanie dodávok plynu odôvodňuje technickými problémami spôsobenými sankciami. Európska únia však tvrdí, že technické problémy sú len zámienkou a že Moskva používa plyn ako zbraň na presadenie svojich záujmov.

Ďalšie dôležité správy

Jadrová energie by mala európskym krajinám umožniť postupné vyradenie výroby energie z uhlia, ako aj zbaviť ich od závislosti od ruského plynu a zabezpečiť dodávky energie
Neprehliadnite

Francúzska EDF sľúbila, že v krajine v zime sprevádzkuje všetky jadrové elektrárne