Francúzsko zriadilo fond na vojenskú pomoc Ukrajine, ktorý obsahuje počiatočných 100 miliónov eur, a bude slúžiť na priamy nákup zbraní a ďalšieho vojenského vybavenia na obranu pred ruskou inváziou. V piatok to oznámil šéf Elyzejského paláca Emmanuel Macron, informuje agentúra AFP.

Priblížil, že aktuálne prebiehajú rokovania – najmä s Dánskom – o dodaní samohybných húfnic Caesar Ukrajine. Paríž poskytol ukrajinským silám už 18 týchto delostreleckých systémov. Fond bude znamenať značný nárast vojenskej podpory Francúzska Ukrajine, ktorá doteraz dosiahla 233 miliónov eur.

„Francúzsko vojensky podporuje Ukrajinu od prvého dňa invázie protitankovými a protilietadlovými systémami," povedal Macron. Nový fond podľa neho posilní spoluprácu s francúzskym obranným priemyslom.

AFP približuje, že najväčšie dodávky vojenskej techniky poskytujú Ukrajine Spojené štáty (v prepočte 25 miliárd eur). Británia poskytla zbrane a vybavenie v hodnote približne štyroch miliárd eur a Poľsko vo výške 1,8 miliardy eur.

Ďalšie dôležité správy

JB 30 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vedie zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) v súvislosti s plánovanou anexiou štyroch oblastí na východe a juhu krajiny Ruskom, v Kyjeve 30. septembra 2022. Ukrajina podáva žiadosť o
Neprehliadnite

Zelenskyj vyzval Európu, aby poslala Ukrajine viac zbraní