Takmer štvrť milióna ľudí protestovalo v sobotu v mnohých francúzskych mestách proti plánom vlády na sprísnenie epidemiologických opatrení a proti tzv. covidpasom. Protesty sa konali už štvrtý víkend po sebe a sobotňajšie boli doposiaľ najväčšie, informovala agentúra AFP.

Podľa odhadov francúzskeho ministerstva vnútra v sobotu po celej krajine protestovalo približne 237-tisíc ľudí. V Paríži vyšlo v rámci viacerých protestných akcií do ulíc približne 17-tisíc demonštrantov.

Najviac sa v sobotu protestovalo v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur na juhovýchode krajiny, hlavne v mestách Nice, Toulon a Marseille, kde prišlo svoju nespokojnosť prejaviť celkovo najmenej 37-tisíc ľudí.

Sobotňajšia účasť bola vyššia než pred týždňom, keď podľa oficiálnych odhadov protestovalo proti epidemiologickým reštrikciám približne 204-tisíc ľudí.

Väčšina sobotňajších protestov mala pokojný charakter. V Lyone však bolo zatknutých sedem osôb, ktoré hádzali kamene na policajtov. V Dijone zase demonštranti zablokovali električkovú trať.

Ministerstvo vnútra zaznamenalo v rámci celej krajiny 35 zadržaných a sedem zranených príslušníkov bezpečnostných síl.

JB 109 Paríž - Anti-vaxoví demonštranti pochodujú počas protestu proti pandemickým reštrikciám a  proti zavedeniu covidpasu v Paríži 7. augusta 2021. FOTO TASR/AP

Anti-vax protesters against the vaccine and vaccine passports, during a demonstration in Paris, France, Saturday Aug. 7, 2021. Some thousands of people are expected to march in Paris and other French cities on Saturday to protest against a special virus pass and what they see as restrictions of personal freedoms. (AP Photo / Adrienne
Neprehliadnite

Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku opäť protestovali proti covidpasom

Francúzska Ústavná rada, najvyššia inštitúcia súdnej moci v krajine, schválila vo štvrtok používanie tzv. covidových pasov, ktorými sa Francúzi budú musieť preukázať pri vstupe do reštaurácií, kaviarní, vlakov či lietadiel, aby dokázali, že sú zaočkovaní proti koronavírusu alebo majú negatívny výsledok testu.

Nový zákon, ktorý nariaďuje používanie covidpasov, prijali koncom júla obe komory francúzskeho parlamentu. Obyvatelia krajiny takýto preukaz získajú, keď predložia doklad o úplnej zaočkovanosti schválenými vakcínami, potvrdenie o prekonaní nákazy koronavírusom alebo negatívny výsledok testu. Legislatíva zároveň všetkým zdravotníckym pracovníkom nariaďuje povinné očkovanie, čo je tiež vnímané ako kontroverzné opatrenie.

Tieto opatrenia, ktoré v polovici júla ohlásil prezident Emmanuel Macron - v snahe spomaliť šírenie koronavírusového variantu delta a ochrániť nemocnice pred ďalšou vlnou pandémie -, majú do platnosti vstúpiť na budúci týždeň. Francúzsko aktuálne čelí už štvrtej vlne pandémie.